| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Od kiedy rozpoczyna się termin na zwolnienie dyscyplinarne, jeśli pracodawca miał niesprawdzone informacje o naruszeniu obowiązków pracowniczych

Od kiedy rozpoczyna się termin na zwolnienie dyscyplinarne, jeśli pracodawca miał niesprawdzone informacje o naruszeniu obowiązków pracowniczych

Do naszego sklepu wpłynął anonim, w którym napisano, że kasjerka nie rozlicza się w całości w ciągu miesiąca z dziennych utargów za sprzedany towar. Po wykonaniu inwentaryzacji zarzut przedstawiony w anonimie potwierdził się. Czy miesięczny termin do rozwiązania umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym rozpoczyna się w tym przypadku od dnia wpłynięcia anonimu, czy od dnia zakończenia inwentaryzacji?

W praktyce od razu po zakończeniu inwentaryzacji w kasie osoba odpowiedzialna za jej przeprowadzenie powinna przekazać w pisemnej wersji wynik inwentaryzacji przełożonemu, który ma uprawnienia do rozwiązania umowy o pracę z kasjerką.

Ukaranie pracownika za naruszenie obowiązków pracowniczych w inny sposób niż przez zwolnienie dyscyplinarne nie pozbawia pracodawcy możliwości jego zwolnienia dyscyplinarnie, jeżeli nie upłynął jeszcze miesięczny termin od dopuszczenia się tego naruszenia.

PRZYKŁAD

W spółce akcyjnej nastąpiła zmiana całego dwuosobowego zarządu. Poprzedni zarząd wymierzył karę nagany dozorcy za stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwym. Dozorca nie odwołał się od kary. Nowy zarząd zorientował się, że od nagannego zachowania pracownika minęły dopiero 3 tygodnie i rozwiązał z dozorcą umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym, mimo że zajście miało miejsce przed powołaniem nowego zarządu. Postępowanie pracodawcy było prawidłowe.

Podstawa prawna

  • art. 52, art. 108 § 1 Kodeksu pracy.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Artur Rycak

Doktor nauk prawnych, adwokat, w latach 2003-2016 sędzia orzekający m.in. w sądach pracy i ubezpieczeń społecznych w okręgu lubelskim, warszawskim i warszawsko-praskim. Posiada ponad 18-letnie doświadczenie w prowadzeniu sporów sądowych w sprawach z zakresu prawa pracy. W latach 1996-2006 asystent w Katedrze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, od 2009 r. wykładowca w uczelni Łazarskiego w Warszawie, prelegent na wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konferencjach naukowych, wykładowca i kierownik podyplomowych studiów "Prawo sądowe dla asystentów sędziów i referendarzy sądowych" oraz studiów "Prawo podatkowe" w Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Autor i redaktor naukowy kilkudziesięciu publikacji z zakresu prawa pracy oraz sporów sądowych. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu szkoleń z zakresu prawa pracy, procedury sądowej, kosztów sądowych i ustroju sądów powszechnych dla sędziów, radców prawnych, dyrektorów sądów, pracowników sądów, aplikantów adwokackich, aplikantów radcowskich, asystentów sędziów i referendarzy sądowych oraz szefów działów kadr i HR.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK