| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Stosunek pracy a przejście zakładu pracy na innego pracodawcę

Stosunek pracy a przejście zakładu pracy na innego pracodawcę

Zatrudnienie rozpoczyna się z momentem nawiązania stosunku pracy.

Uważa się za nie chwilę, z którą pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę. Natomiast pracodawca zobowiązuje się do zatrudnienia pracownika za wynagrodzeniem. Jeśli zatrudnienie odbywa się na wskazanych zasadach, wtedy niezależnie od nazwy zawartej umowy jest to zatrudnienie na podstawie stosunku pracy (art. 22 § 11 k.p.). Przepis ten stanowi swoiste zabezpieczenie dla pracownika, z którym pracodawca zawarł umowę cywilnoprawną, jednak mającą cechy stosunku pracy regulowanego i chronionego przez Kodeks pracy. Nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy charakterystycznych dla umowy o pracę.

W razie przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę dotychczasowe stosunki pracy zawarte na podstawie ww. przepisów przechodzą z mocy prawa pod zarząd nowego pracodawcy. Za wszelkie zobowiązania wynikające ze stosunku pracy powstałe przed przejściem zakładu pracy odpowiadają solidarnie nowy i dotychczasowy pracodawca. W przypadku gdy w zakładzie pracy nie działały organizacje związkowe, nowy i dotychczasowy pracodawca muszą poinformować na piśmie swoich pracowników o sprawach organizacyjnych wynikających z przejścia zakładu pracy na inny podmiot. Należą do nich m.in. takie informacje, spośród tych wymienionych w art. 231 § 3 k.p., które ewentualnie wpływają lub nie wpływają na zmianę warunków pracy i płacy, jakie gwarantował im stosunek pracy zawarty z poprzednim pracodawcą oraz o skutkach tych zmian w stosunku do załogi pracowniczej.

Przy tematyce stosunku pracy i przejścia zakładu pracy na inny podmiot warto wspomnieć również o możliwości dość specyficznego rozwiązania stosunku pracy. Przyczyna jego miałaby leżeć w przejściu zakładu na inny podmiot, z czym pracownik może się nie zgadzać. Dlatego właśnie ustawodawca dał pracownikowi kodeksową możliwość rozwiązania z przyszłym pracodawcą umowy o pracę w sposób inny niż zazwyczaj się to odbywa. W terminie 2 miesięcy od przejścia zakładu pracy lub jego części pracownik może bez wypowiedzenia, a jedynie za 7-dniowym uprzedzeniem rozwiązać stosunek pracy. Rozwiązanie umowy o pracę w tym trybie powoduje skutki takie, jakie wiążą się z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Puchała

Pracownik administracji samorządowej, z wykształcenia administratywista. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w prawie pracy, które stało się jej pasją. Stale podnosi swoje kwalifikacje. Na co dzień zajmuje się m.in. rozliczaniem delegacji służbowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK