| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy za spóźnienia można nałożyć karę pieniężną i pomniejszyć wynagrodzenie pracownika

Czy za spóźnienia można nałożyć karę pieniężną i pomniejszyć wynagrodzenie pracownika

Pracownik często spóźnia się do pracy. Spóźnienia nie są duże (10–20 minut), ale stosunkowo regularne. Czy w związku z tym mogę nałożyć na tę osobę karę pieniężną i pomniejszyć jej wynagrodzenie?

  • nieprzestrzeganie przepisów bhp i ppoż,
  • stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy,
  • opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia.

Pojęcia „opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia” nie można odnosić jedynie do całodziennej nieobecności. Jest to pojęcie szersze i dotyczy każdego opuszczenia pracy bez istnienia podstaw umożliwiających uznanie tego działania za usprawiedliwione. Gdyby miało to dotyczyć tylko pełnych dni roboczych nieobecności, ustawodawca posłużyłby się innym określeniem. Ograniczenia możliwości nałożenia kary pieniężnej jedynie do pełnych dni nieobecności nie można wywodzić także z zasady, że kara pieniężna za jedno przekroczenie, jak i za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności, nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika. Zostały tutaj stworzone pewne granice, które jednak nie oznaczają, że tylko przy nieusprawiedliwionej nieobecności całodniowej można nałożyć na pracownika karę finansową.

PRZYKŁAD

Pracownik zgodnie z rozkładem czasu pracy (równoważny czas pracy) miał w danym dniu przepracować 12 godzin, lecz spóźnił się do pracy 6 godzin. Jeśli przyjęlibyśmy, że jedynie całodzienna nieobecność pozwala na nałożenie kary pieniężnej, w tym przypadku byłoby to niemożliwe. Mamy tu jednak do czynienia z poważnym naruszeniem dyscypliny pracy. A takie poważne naruszenia zostały właśnie uznane przez ustawodawcę za umożliwiające finansowe ukaranie pracownika.

Mimo że nie praktykuje się tego, za spóźnienia można zatem nałożyć na pracownika także karę pieniężną, oczywiście adekwatną do wymiaru spóźnień. Przesłankami, którymi powinien kierować się pracodawca, są rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych, stopień winy pracownika i jego dotychczasowy stosunek do pracy. Powinniśmy przyjąć, że kara pieniężna jest dopuszczalna jedynie przy dużych i częstych spóźnieniach. Opisane w pytaniu nie należą do dużych spóźnień. Pracodawca nakładając karę pieniężną musi liczyć się z tym, że od nałożonej kary pracownik może wnieść sprzeciw do pracodawcy w ciągu 7 dni od dnia zawiadomienia go o ukaraniu. Następnie, w ciągu 14 dni od zawiadomienia go o odrzuceniu tego sprzeciwu przez pracodawcę, pracownik może wystąpić do sądu pracy o uchylenie zastosowanej wobec niego kary.

Podstawa prawna

  • art. 80, art. 108 i art. 111–112 Kodeksu pracy.
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

Stowarzyszenie zajmuje się ochroną praw konsumentów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »