REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy można nałożyć karę porządkową bez wysłuchania pracownika

Jadwiga Krukowska

REKLAMA

Chcemy ukarać pracownika karą nagany za stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości. Poprosiliśmy pracownika o wyjaśnienie tej sytuacji na piśmie. Pracownik powiedział, że niczego nie będzie pisał, ponieważ ta sprawa jest dla niego wyjątkowo przykra. Mimo to ukaraliśmy pracownika karą nagany. Związek zawodowy skierował do nas pismo z żądaniem anulowania kary nałożonej na pracownika. Zdaniem związku, karę nałożyliśmy bezprawnie, bo bez wysłuchania pracownika. Czy w takim przypadku kara została nałożona prawidłowo?

 Jeżeli ograniczyli Państwo wysłuchanie pracownika tylko do formy pisemnej i pracownik nie mógł złożyć wyjaśnień w inny sposób, to kara została nałożona nieprawidłowo. Jeżeli natomiast pracownik miał możliwość złożenia wyjaśnień w inny sposób, ale odmówił ich składania, to kara została nałożona na niego prawidłowo.

Autopromocja

UZASADNIENIE

W zaistniałej sytuacji powinni Państwo stworzyć możliwość np. ustnego złożenia wyjaśnień przez pracownika. Nie mogą Państwo bowiem decydować o konieczności złożenia przez pracownika wyjaśnień jedynie w formie pisemnej. Pracownik może złożyć wyjaśnienie według swojego uznania, ustnie, w sposób bezpośredni przed osobą uprawnioną do nakładania kar, przez telefon lub pisemnie.

Pracownik powinien mieć zatem zawsze zapewnione warunki do ustnego wyjaśnienia motywów swojego zachowania, które zostało zakwalifikowane jako naruszenie obowiązku pracowniczego. Natomiast jeżeli zechce, może on złożyć na piśmie wyjaśnienie okoliczności swojego postępowania, które powoduje zamiar ukarania go karą porządkową, może także wyjaśnić ustnie i dodatkowo pisemnie.

PRZYKŁAD

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kadrowa zgłosiła dyrektorowi, że pracownik stacji paliw, mimo zakazu, palił papierosa na swoim stanowisku pracy. Dyrektor chcąc zdyscyplinować podwładnego, polecił kadrowej wysłuchanie pracownika i sporządzenie notatki z rozmowy, ponieważ zamierzał ukarać go karą porządkową. Wezwany pracownik po otrzymaniu informacji, w jakiej sprawie został poproszony na rozmowę, poinformował, że chce złożyć wyjaśnienie e-mailem. Na drugi dzień kadrowa otrzymała od pracownika e-maila z wyjaśnieniami. Warunek wysłuchania pracownika został w tym przypadku spełniony. W takiej sytuacji pracownik może zostać ukarany karą porządkową.

Należy także pamiętać, że pracownik może w ogóle nie skorzystać z przysługującego mu uprawnienia do złożenia wyjaśnień. Pracownik samodzielnie decyduje, czy skorzysta czy nie ze stworzonych mu możliwości wysłuchania go przed zastosowaniem kary porządkowej. Zatem pracownik nie musi udzielać jakichkolwiek wyjaśnień, mimo wezwania go przez przełożonego na rozmowę. Mogli więc Państwo nałożyć karę na pracownika jedynie w przypadku, gdy odmówił on w jakiejkolwiek formie złożenia wyjaśnień w sprawie przyjścia do pracy w stanie nietrzeźwości.

WAŻNE!

To pracownik decyduje, w jakiej formie złoży wyjaśnienia w sprawie nałożenia na niego kary porządkowej.

Przedstawienie swojego stanowiska w sprawie naruszenia obowiązującej w danym zakładzie organizacji i porządku pracy czy naruszenia przepisów bhp lub przepisów przeciwpożarowych jest uprawnieniem pracownika i jeśli pracownik sam z niego rezygnuje, pracodawca nie ma obowiązku ponawiania propozycji złożenia wyjaśnień. Pracownika należy wysłuchać przed upływem 14-dniowego terminu liczonego od dnia, kiedy pracodawca dowiedział się o naruszeniu przez niego obowiązków pracowniczych. Nie można przekroczyć tego terminu, gdyż po tym czasie ukaranie pracownika kara porządkową będzie już niemożliwe.

Należy zwrócić uwagę, że zakładowa organizacja związkowa ma zapewniony udział w wyrażeniu swojego stanowiska jedynie w przypadku złożenia sprzeciwu pracownika od zastosowanej kary porządkowej. Pracodawca samodzielnie podejmuje decyzję o ukaraniu pracownika karą porządkową i nie musi pytać związków zawodowych, czy może ukarać pracownika.

Kara nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego przez pracownika oraz po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia. W razie nieobecności pracownika w zakładzie pracy i niemożności wysłuchania go bieg 2-tygodniowego terminu nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu do dnia stawienia się pracownika w pracy.

Podstawa prawna

  • art. 109 Kodeksu pracy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

REKLAMA

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

REKLAMA