| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Kiedy można nałożyć karę porządkową bez wysłuchania pracownika

Kiedy można nałożyć karę porządkową bez wysłuchania pracownika

Chcemy ukarać pracownika karą nagany za stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości. Poprosiliśmy pracownika o wyjaśnienie tej sytuacji na piśmie. Pracownik powiedział, że niczego nie będzie pisał, ponieważ ta sprawa jest dla niego wyjątkowo przykra. Mimo to ukaraliśmy pracownika karą nagany. Związek zawodowy skierował do nas pismo z żądaniem anulowania kary nałożonej na pracownika. Zdaniem związku, karę nałożyliśmy bezprawnie, bo bez wysłuchania pracownika. Czy w takim przypadku kara została nałożona prawidłowo?

Przedstawienie swojego stanowiska w sprawie naruszenia obowiązującej w danym zakładzie organizacji i porządku pracy czy naruszenia przepisów bhp lub przepisów przeciwpożarowych jest uprawnieniem pracownika i jeśli pracownik sam z niego rezygnuje, pracodawca nie ma obowiązku ponawiania propozycji złożenia wyjaśnień. Pracownika należy wysłuchać przed upływem 14-dniowego terminu liczonego od dnia, kiedy pracodawca dowiedział się o naruszeniu przez niego obowiązków pracowniczych. Nie można przekroczyć tego terminu, gdyż po tym czasie ukaranie pracownika kara porządkową będzie już niemożliwe.

Należy zwrócić uwagę, że zakładowa organizacja związkowa ma zapewniony udział w wyrażeniu swojego stanowiska jedynie w przypadku złożenia sprzeciwu pracownika od zastosowanej kary porządkowej. Pracodawca samodzielnie podejmuje decyzję o ukaraniu pracownika karą porządkową i nie musi pytać związków zawodowych, czy może ukarać pracownika.

Kara nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego przez pracownika oraz po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia. W razie nieobecności pracownika w zakładzie pracy i niemożności wysłuchania go bieg 2-tygodniowego terminu nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu do dnia stawienia się pracownika w pracy.

Podstawa prawna

  • art. 109 Kodeksu pracy.
reklama

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kompass Poland

Kompass Poland jest częścią międzynarodowego koncernu Kompass International z siedzibą we Francji, w Paryżu. Kompass International należy do tej samej grupy finansowej co firma Coface. Właścicielem grupy jest Bank Natixis.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »