REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy można nałożyć karę porządkową bez wysłuchania pracownika

Jadwiga Krukowska

REKLAMA

Chcemy ukarać pracownika karą nagany za stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości. Poprosiliśmy pracownika o wyjaśnienie tej sytuacji na piśmie. Pracownik powiedział, że niczego nie będzie pisał, ponieważ ta sprawa jest dla niego wyjątkowo przykra. Mimo to ukaraliśmy pracownika karą nagany. Związek zawodowy skierował do nas pismo z żądaniem anulowania kary nałożonej na pracownika. Zdaniem związku, karę nałożyliśmy bezprawnie, bo bez wysłuchania pracownika. Czy w takim przypadku kara została nałożona prawidłowo?

 Jeżeli ograniczyli Państwo wysłuchanie pracownika tylko do formy pisemnej i pracownik nie mógł złożyć wyjaśnień w inny sposób, to kara została nałożona nieprawidłowo. Jeżeli natomiast pracownik miał możliwość złożenia wyjaśnień w inny sposób, ale odmówił ich składania, to kara została nałożona na niego prawidłowo.

Autopromocja

UZASADNIENIE

W zaistniałej sytuacji powinni Państwo stworzyć możliwość np. ustnego złożenia wyjaśnień przez pracownika. Nie mogą Państwo bowiem decydować o konieczności złożenia przez pracownika wyjaśnień jedynie w formie pisemnej. Pracownik może złożyć wyjaśnienie według swojego uznania, ustnie, w sposób bezpośredni przed osobą uprawnioną do nakładania kar, przez telefon lub pisemnie.

Pracownik powinien mieć zatem zawsze zapewnione warunki do ustnego wyjaśnienia motywów swojego zachowania, które zostało zakwalifikowane jako naruszenie obowiązku pracowniczego. Natomiast jeżeli zechce, może on złożyć na piśmie wyjaśnienie okoliczności swojego postępowania, które powoduje zamiar ukarania go karą porządkową, może także wyjaśnić ustnie i dodatkowo pisemnie.

PRZYKŁAD

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kadrowa zgłosiła dyrektorowi, że pracownik stacji paliw, mimo zakazu, palił papierosa na swoim stanowisku pracy. Dyrektor chcąc zdyscyplinować podwładnego, polecił kadrowej wysłuchanie pracownika i sporządzenie notatki z rozmowy, ponieważ zamierzał ukarać go karą porządkową. Wezwany pracownik po otrzymaniu informacji, w jakiej sprawie został poproszony na rozmowę, poinformował, że chce złożyć wyjaśnienie e-mailem. Na drugi dzień kadrowa otrzymała od pracownika e-maila z wyjaśnieniami. Warunek wysłuchania pracownika został w tym przypadku spełniony. W takiej sytuacji pracownik może zostać ukarany karą porządkową.

Należy także pamiętać, że pracownik może w ogóle nie skorzystać z przysługującego mu uprawnienia do złożenia wyjaśnień. Pracownik samodzielnie decyduje, czy skorzysta czy nie ze stworzonych mu możliwości wysłuchania go przed zastosowaniem kary porządkowej. Zatem pracownik nie musi udzielać jakichkolwiek wyjaśnień, mimo wezwania go przez przełożonego na rozmowę. Mogli więc Państwo nałożyć karę na pracownika jedynie w przypadku, gdy odmówił on w jakiejkolwiek formie złożenia wyjaśnień w sprawie przyjścia do pracy w stanie nietrzeźwości.

WAŻNE!

To pracownik decyduje, w jakiej formie złoży wyjaśnienia w sprawie nałożenia na niego kary porządkowej.

Przedstawienie swojego stanowiska w sprawie naruszenia obowiązującej w danym zakładzie organizacji i porządku pracy czy naruszenia przepisów bhp lub przepisów przeciwpożarowych jest uprawnieniem pracownika i jeśli pracownik sam z niego rezygnuje, pracodawca nie ma obowiązku ponawiania propozycji złożenia wyjaśnień. Pracownika należy wysłuchać przed upływem 14-dniowego terminu liczonego od dnia, kiedy pracodawca dowiedział się o naruszeniu przez niego obowiązków pracowniczych. Nie można przekroczyć tego terminu, gdyż po tym czasie ukaranie pracownika kara porządkową będzie już niemożliwe.

Należy zwrócić uwagę, że zakładowa organizacja związkowa ma zapewniony udział w wyrażeniu swojego stanowiska jedynie w przypadku złożenia sprzeciwu pracownika od zastosowanej kary porządkowej. Pracodawca samodzielnie podejmuje decyzję o ukaraniu pracownika karą porządkową i nie musi pytać związków zawodowych, czy może ukarać pracownika.

Kara nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego przez pracownika oraz po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia. W razie nieobecności pracownika w zakładzie pracy i niemożności wysłuchania go bieg 2-tygodniowego terminu nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu do dnia stawienia się pracownika w pracy.

Podstawa prawna

  • art. 109 Kodeksu pracy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

    Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

    ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

    Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

    Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

    Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

    Diety zagraniczne 2024 - tabela

    Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

    REKLAMA

    Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

    10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

    30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

    Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

    Odpowiedzialność materialna pracownika - zasady, wina, przykłady

    Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swojej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w Kodeksie pracy.

    Dzień przyjemności w pracy. Nowe wydarzenie w kalendarzach działów HR

    Dzień przyjemności w pracy to nowa inicjatywa Pluxee, która ma szansę na stałe zagościć na mapie pracowniczych wydarzeń. Jest nie tylko okazją do tego, by zadbać o siebie i swoje potrzeby, lecz także przypomina, jak bardzo radość, przyjemność i pozytywna atmosfera wpływają na zaangażowanie i poczucie sensu pracy. Mimo że jest to działanie z obszaru tzw. miękkiego HR, jego efekty są konkretne i mierzalne. 

    REKLAMA

    OFE czy ZUS - okno transferowe 2024

    Okno transferowe OFE-ZUS otwarte jest od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku. Czy część obowiązkowych składek emerytalnych przekazać do OFE? Ubezpieczeni mają 4 miesiące na decyzję.

    Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

    Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

    REKLAMA