REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak określić miejsce pracy pracownika opiekującego się dziećmi podczas jazdy autobusem szkolnym

Emilia Bartkowiak

REKLAMA

Przygotowuję umowę o pracę dla pracownika urzędu gminy na stanowisko opiekuna dzieci i młodzieży (w czasie przewozu do i ze szkoły). Osoba ta będzie zajmowała się opieką nad dziećmi w czasie przewozu w autobusach szkolnych. Jak określić jej miejsce pracy w umowie o pracę? Dotychczas pracownik zatrudniony na tym stanowisku jako miejsce pracy miał wpisany urząd gminy. Moim zdaniem było to nieprawidłowe, ponieważ pracownik nie wykonywał swojej pracy w siedzibie urzędu gminy.

Jeżeli zatrudniany przez Państwa pracownik na stanowisku opiekuna dzieci i młodzieży ma zajmować się opieką nad nimi w czasie przewozu w autobusach szkolnych do i ze szkoły na terenie gminy, to jako stałe miejsce jego pracy należy wskazać teren gminy. Określenie w umowie o pracę miejsca pracy tego pracownika przez wskazanie urzędu gminy jest w tym przypadku nieprawidłowe.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Określone w umowie o pracę miejsce wykonywania pracy nie musi być miejscem stałym, w szczególności nie musi być wskazane jako pewien stały punkt geograficzny. W zależności od charakteru świadczonej pracy, miejsce pracy może zatem zostać określone jako miejsce zmienne, z zastrzeżeniem, że musi wówczas zostać doprecyzowane, tj. wskazane w wyraźny sposób.

PRZYKŁAD

Pracownik został zatrudniony na stanowisku kierowcy w firmie, która jest dostawcą towarów w sieci delikatesów na terenie województwa wielkopolskiego. W umowie o pracę zawartej z tym pracownikiem jako miejsce pracy wskazano teren województwa wielkopolskiego. Z uwagi na charakter wykonywanej pracy, miejsce pracy zostało określone w sposób prawidłowy, gdyż województwo, jako jednostka administracyjna podziału kraju, wyraźnie wskazuje na granice obszaru, na terenie którego jest wykonywana praca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Praca zatrudnianego przez Państwa pracownika na stanowisku opiekuna dzieci i młodzieży ma polegać na opiece nad nimi w czasie przewozu autobusami szkolnymi do i ze szkoły na terenie gminy. Praca ta będzie zatem polegać na stałym przemieszczaniu się po określonym obszarze. Pracownik w jej ramach będzie realizował – niewykraczające poza umówione zobowiązanie – zadanie, jakie przyjął na siebie nawiązując stosunek pracy. Stałym miejscem pracy tego pracownika będzie zatem obszar gminy, na terenie której będzie się przemieszczał autobus szkolny wożący dzieci i młodzież na zajęcia szkolne.

WAŻNE!

Pracownik, którego praca polega na przemieszczaniu się po terenie gminy, może mieć określone miejsce pracy jako teren tej gminy.

Jeżeli w umowie o pracę wskazaliby Państwo jako miejsce pracy tego pracownika urząd gminy, to należałoby mu każdorazowo zwracać koszty związane z podróżą służbową. Pracownikowi, który wykonuje na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba zakładu pracy, lub poza stałym miejscem pracy, przysługują bowiem należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Zważywszy jednak, że podróż służbowa ma z reguły charakter krótkotrwały, incydentalny i czasowy, należałoby uznać w Państwa przypadku, że charakter pracy polegający na stałym przemieszczaniu się pracownika na terenie gminy w autokarze szkolnym byłby sprzeczny z istotą wyjazdu służbowego. Dlatego, aby uniknąć sytuacji, w której z jednej strony w umowie o pracę byłaby wskazana siedziba zakładu pracy (urząd gminy), a z drugiej strony pracownik świadczyłby każdego dnia pracę poza miejscowością, w której znajduje się siedziba urzędu gminy, miejsce jego pracy w umowie należy wskazać jako obszar właściwości gminy, zgodnie z charakterem świadczonej przez niego pracy.

Samo miejsce pracy nie musi posiadać odpowiedniego zaplecza socjalnego, kadrowego i technicznego (wyrok Sądu Najwyższego z 1 kwietnia 1985 r., I PR 19/85, OSP 1986/3/46).

Określenie w umowie o pracę miejsca pracy może polegać na wskazaniu, obok stałego miejsca pracy, także niestałego miejsca lub miejsc pracy bądź na wskazaniu niestałych, czyli zmiennych miejsc pracy. Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 19 marca 2008 r. (I PK 230/07). Każde z tych miejsc musi zostać określone w sposób dostateczny. Za stałe miejsce pracy przyjmuje się miejsce ściśle określone przez wskazanie jednej miejscowości, jednej siedziby zakładu pracy lub jego filii (oddziału), w których praca jest regularnie świadczona przez danego pracownika.

PRZYKŁAD

Pracownik został zatrudniony na stanowisku dostawcy towaru w firmie mającej siedzibę w Poznaniu. Do jego zadań pracowniczych należy rozwożenie towarów do sklepów na terenie Poznania, a w jednym dniu w tygodniu także do sklepów położonych w powiecie poznańskim. W umowie o pracę zawartej z pracownikiem jako stałe miejsce pracy wskazano Poznań, zaś jako zmienne miejsce powiat poznański. Takie ustalenie miejsca pracy jest dopuszczalne.

Podstawa prawna

  • art. 29 § 1, art. 775 § 1 Kodeksu pracy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Diety zagraniczne 2024 - tabela

    Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

    Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

    10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

    30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

    Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

    Odpowiedzialność materialna pracownika - zasady, wina, przykłady

    Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swojej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w Kodeksie pracy.

    REKLAMA

    Dzień przyjemności w pracy. Nowe wydarzenie w kalendarzach działów HR

    Dzień przyjemności w pracy to nowa inicjatywa Pluxee, która ma szansę na stałe zagościć na mapie pracowniczych wydarzeń. Jest nie tylko okazją do tego, by zadbać o siebie i swoje potrzeby, lecz także przypomina, jak bardzo radość, przyjemność i pozytywna atmosfera wpływają na zaangażowanie i poczucie sensu pracy. Mimo że jest to działanie z obszaru tzw. miękkiego HR, jego efekty są konkretne i mierzalne. 

    OFE czy ZUS - okno transferowe 2024

    Okno transferowe OFE-ZUS otwarte jest od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku. Czy część obowiązkowych składek emerytalnych przekazać do OFE? Ubezpieczeni mają 4 miesiące na decyzję.

    Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

    Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

    Świadczenie AKTYWNIE W ŻŁOBKU: Od czego będzie zależała wysokość świadczenia?

    Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest częścią programu „Aktywny rodzic”. Program jest systemową strategią wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych z rolami rodzicielskimi. Wsparcie będzie polegać m.in. na wprowadzeniu nowych świadczeń dla rodziców, m.in. świadczenia „Aktywnie w żłobku”.

    REKLAMA

    Uwaga: można obniżyć składkę zdrowotną

    Czy składkę zdrowotną obniża się do wysokości podatku? Jak ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne obniżona do wysokości zaliczki na podatek dochodowy? Również i w 2024 r. przedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które mają status: osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności są uprawnione do tego, aby obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości należnego podatku.

    Umowa o dzieło. Trwają kontrole ZUS!

    Uwaga: trwają kontrole ZUS co do umów o dzieło. ZUS ewidencjonuje takie umowy. Dlaczego? Ponieważ ZUS jak i PIP chcą przeciwdziałać zatrudnianiu w formie cywilnoprawnej (zlecenie czy dzieło) w miejsce umów o pracę. Na płatnikach składek ciąży obowiązek zgłaszania do ZUS umów o dzieło zawieranych od 1 stycznia 2021 r. Od momentu zawarcia umowy o dzieło masz 7 dni na poinformowanie o tym fakcie ZUS.

    REKLAMA