| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Jak określić miejsce pracy pracownika opiekującego się dziećmi podczas jazdy autobusem szkolnym

Jak określić miejsce pracy pracownika opiekującego się dziećmi podczas jazdy autobusem szkolnym

Przygotowuję umowę o pracę dla pracownika urzędu gminy na stanowisko opiekuna dzieci i młodzieży (w czasie przewozu do i ze szkoły). Osoba ta będzie zajmowała się opieką nad dziećmi w czasie przewozu w autobusach szkolnych. Jak określić jej miejsce pracy w umowie o pracę? Dotychczas pracownik zatrudniony na tym stanowisku jako miejsce pracy miał wpisany urząd gminy. Moim zdaniem było to nieprawidłowe, ponieważ pracownik nie wykonywał swojej pracy w siedzibie urzędu gminy.

Samo miejsce pracy nie musi posiadać odpowiedniego zaplecza socjalnego, kadrowego i technicznego (wyrok Sądu Najwyższego z 1 kwietnia 1985 r., I PR 19/85, OSP 1986/3/46).

Określenie w umowie o pracę miejsca pracy może polegać na wskazaniu, obok stałego miejsca pracy, także niestałego miejsca lub miejsc pracy bądź na wskazaniu niestałych, czyli zmiennych miejsc pracy. Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 19 marca 2008 r. (I PK 230/07). Każde z tych miejsc musi zostać określone w sposób dostateczny. Za stałe miejsce pracy przyjmuje się miejsce ściśle określone przez wskazanie jednej miejscowości, jednej siedziby zakładu pracy lub jego filii (oddziału), w których praca jest regularnie świadczona przez danego pracownika.

PRZYKŁAD

Pracownik został zatrudniony na stanowisku dostawcy towaru w firmie mającej siedzibę w Poznaniu. Do jego zadań pracowniczych należy rozwożenie towarów do sklepów na terenie Poznania, a w jednym dniu w tygodniu także do sklepów położonych w powiecie poznańskim. W umowie o pracę zawartej z pracownikiem jako stałe miejsce pracy wskazano Poznań, zaś jako zmienne miejsce powiat poznański. Takie ustalenie miejsca pracy jest dopuszczalne.

Podstawa prawna

  • art. 29 § 1, art. 775 § 1 Kodeksu pracy.
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Portal Skarbiec.Biz S.A.

Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »