| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Wypowiedzenie zmieniające - odmowa pracownika

Wypowiedzenie zmieniające - odmowa pracownika

Wręczyliśmy pracownikowi wypowiedzenie zmieniające, które zmniejszyło wymiar etatu z całego na 1/2. Podwładny nie przyjął nowych warunków, w związku z tym znajduje się na 3-miesięcznym wypowiedzeniu. Jest wynagradzany stawką godzinową, ale zwolniliśmy go z obowiązku świadczenia pracy. Jak mam wyliczyć jego wynagrodzenie – ze stawki za cały etat czy za 1/2 etatu?

W sytuacji zmiany istotnych postanowień umowy o pracę pracodawca może próbować porozumieć się z pracownikiem i zmienić je na podstawie porozumienia stron lub jednostronnie, stosując wypowiedzenie zmieniające.

Pracodawca musi liczyć się z tym, że pracownik może nie przyjąć nowych warunków w postaci wypowiedzenia zmieniającego. W takim przypadku na mocy art. 42 § 3 k.p. wypowiedzenie zmieniające przekształci się w wypowiedzenie definitywne i umowa rozwiąże się z terminem wypowiedzenia. Skoro pracownik nie przyjął wypowiedzenia, do końca okresu wypowiedzenia wciąż pracuje na całym etacie.

Pracodawca ustala wynagrodzenie za okres niewykonywania pracy w różny sposób. Przyjmuje się, że pracodawca ma możliwość zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w trakcie wypowiedzenia. Jednak taka sytuacja może stwarzać problem przy obliczeniu wynagrodzenia za czas, w szczególności gdy wynagrodzenie pracownik zawiera zmienne składniki. W doktrynie można spotkać się ze stanowiskiem, że takiemu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie osiągnąłby, gdyby normalnie pracował. W związku z tym wynagrodzenie za czas zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy należy obliczać jak za czas urlopu wypoczynkowego. Takie wynagrodzenie wypłaca się pracownikowi, gdy tak uzgodniły strony lub tak stanowią wewnętrzne przepisy płacowe obowiązujące u danego pracodawcy. W każdym innym przypadku wynagrodzenie oblicza się tak, jak wynagrodzenie za przestój, ponieważ to pracownik doznaje przeszkód w wykonywaniu pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Taką sytuację wprost reguluje art. 81 § 1 k.p.

Pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną. Jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60% wynagrodzenia (art. 81 § 1 k.p.). W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów.

Należy podkreślić, że stawka osobistego zaszeregowania to tylko i wyłącznie wynagrodzenie zasadnicze. Jest ono określone w stałej stawce miesięcznej bądź ustalone godzinowo, bez żadnych dodatków – nawet stałych (uchwała SN z 3 kwietnia 2007r., II PZP 4/07).

Jeżeli pensja pracownika składa się zarówno ze stawki stałej zasadniczej (lub godzinowej), jak i z innych elementów stałych bądź zmiennych (premii, prowizji czy dodatków), to przy obliczaniu wynagrodzenia za przestój bierze się pod uwagę tylko wynagrodzenie zasadnicze.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK