| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy można ukarać pracownika karą porządkową za pożyczenie służbowego laptopa osobie spoza firmy

Czy można ukarać pracownika karą porządkową za pożyczenie służbowego laptopa osobie spoza firmy

Niedawno wymieniałem w firmie sprzęt komputerowy i zamiast komputerów stacjonarnych kupiłem dla pracowników laptopy. Każdemu z pracowników do pracy powierzyłem konkretny komputer. Ostatnio dowiedziałem się, że jeden z pracowników w czasie urlopu wypoczynkowego pożyczył powierzony mu firmowy laptop koledze spoza firmy. Czy mogę nałożyć na niego karę porządkową?

PRZYKŁAD

Pracownik działu handlowego na jeden dzień pożyczył swój komputer koledze pracującemu w firmie konkurencyjnej. W komputerze znajdowała się baza klientów. Dane te nie były zabezpieczone dodatkowymi hasłami. W takiej sytuacji pracodawca ma prawo nie tylko nałożyć na pracownika karę porządkową, ale również zwolnić go z pracy, nawet dyscyplinarnie.

Nawet jeśli pliki zawierające dane firmowe zostaną dodatkowo zabezpieczone hasłem, którego nie zna użytkujący, pożyczenie laptopa osobie spoza firmy bez zgody i wiedzy pracodawcy może być podstawą zastosowania kary porządkowej wobec pracownika. Takie postępowanie może być bowiem ocenione jako naruszenie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy oraz niedopełnienie obowiązku dbałości o zakładowe mienie (art. 108 § 1 Kodeksu pracy). Natomiast stopień dodatkowego zabezpieczenia firmowych plików może mieć wpływ na rodzaj zastosowanej wobec pracownika kary lub na tryb rozwiązania z nim umowy o pracę.

PRZYKŁAD

Pracownik działu technicznego pożyczył swój firmowy laptop bratu pracującemu w innej branży. Dodatkowo pliki firmowe były zabezpieczone hasłami, których nie znał brat pracownika. W takiej sytuacji pracodawca może zastosować wobec pracownika karę upomnienia lub nagany. Nie ma natomiast podstaw do zwolnienia dyscyplinarnego.

Mają zatem Państwo prawo ukarać pracownika karą porządkową pod warunkiem, że nie upłynęły jeszcze terminy na jej nałożenie (tj. 2 tygodnie od uzyskania wiadomości o zdarzeniu uzasadniającym ukaranie pracownika karą porządkową oraz 3 miesiące od dopuszczenia się tego naruszenia przez pracownika).

PRZYKŁAD

Pracownik pożyczył na dwa dni – 14 i 15 marca br. służbowy laptop swojemu bratu. Pracodawca dowiedział się o tym 20 lipca br. W takim przypadku pracodawca nie może ukarać pracownika karą upomnienia lub nagany, ponieważ minęły już 3 miesiące od czasu, kiedy doszło do pożyczenia laptopa.

Ważne jest również, aby przed ukaraniem pracownika pracodawca go wysłuchał. Wyjaśnienia pracownika mogą znacząco wpłynąć na rodzaj zastosowanej kary.

Powierzając pracownikom sprzęt komputerowy warto od razu jasno określić zasady jego użytkowania. W tym celu można stworzyć odrębny regulamin korzystania z takiego sprzętu lub zamieścić w regulaminie pracy odpowiednie postanowienia.

Podstawa prawna

  • art. 100 § 2 pkt 4, art. 108 § 1, art. 109 § 1 i § 2 Kodeksu pracy.
reklama

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Portal Skarbiec.Biz S.A.

Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »