| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Postanowienia umowy o pracę – nieprawidłowe klauzule

Postanowienia umowy o pracę – nieprawidłowe klauzule

Błędne zapisy w umowie o pracę mogą spowodować poważne konsekwencje dla pracodawcy, jeżeli będzie chciał je zastosować. W niektórych przypadkach, np. w umowach o zakazie konkurencji, mogą one unieważnić całą umowę.

Błędne zapisy w umowie o zakazie konkurencji

Brak określenia w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy prawa do wynagrodzenia jest nieprawidłowe. Taka umowa jest zawsze odpłatna.

Kodeks pracy wyraźnie wskazuje, że w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy określa się nie tylko jej zakres merytoryczny (czyli co strony rozumieją przez pojęcie działalność konkurencyjna, od jakich zachowań i czynności prawnych pracownik ma się powstrzymywać w okresie obowiązywania zakazu konkurencji), ale także okres obowiązywania tego zakazu konkurencji oraz wysokość odszkodowania należnego pracownikowi od pracodawcy.

Oznacza to, że w razie nieuzgodnienia przez strony w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy odszkodowania za powstrzymanie się od prowadzenia działalności konkurencyjnej pracownikowi przysługuje odszkodowanie w minimalnej wysokości określonej w Kodeksie pracy (uchwała SN z 3 września 2003 r., III PZP 16/03). Odszkodowanie z tytułu podpisania klauzuli o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia nie może być niższe od 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji (art. 1011 § 3 k.p.). Pracownik może wprawdzie zrzec się prawa do odszkodowania ustalonego w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, ale pod warunkiem że jest to połączone ze zwolnieniem go przez pracodawcę z zakazu podejmowania działalności konkurencyjnej (wyrok SN z 7 września 2005 r., II PK 296/04).

Innym błędem jest bezterminowa klauzula o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Gdy nie określi się terminu obowiązywania zakazu, wówczas cała umowa o zakazie konkurencji jest w ogóle nieważna. Nie dochodzi do ustanowienia zakazu działalności konkurencyjnej po ustaniu stosunku pracy w razie pominięcia w umowie postanowienia określającego czas trwania tego zakazu (wyrok SN z 2 października 2003 r., I PK 453/02).

Zakaz zatrudniania na stałe pracowników tymczasowych

Ta klauzula nie jest zawierana w umowie o pracę, ale godzi w uprawnienia pracownicze. Utrudnia bowiem pracownikom tymczasowym otrzymanie stałej pracy.

W celu zwiększenia szansy pracowników tymczasowych na stałe zatrudnienie u pracodawcy użytkownika ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych wprowadziła następujące regulacje:

  • zakaz zawierania między agencją pracy tymczasowej a pracodawcą użytkownikiem umów wykluczających „stałe” zatrudnienie pracownika tymczasowego przez tego pracodawcę,
  • obowiązek pracodawcy użytkownika informowania pracowników tymczasowych o wolnych stanowiskach pracy, na których zamierza zatrudniać pracowników,
  • ograniczenie dopuszczalnego okresu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz tego samego pracodawcy użytkownika (nie więcej niż 12 miesięcy w ciągu każdych kolejnych 36 miesięcy).

Ustalenie między agencją pracy tymczasowej a pracodawcą użytkownikiem warunku niezatrudnienia pracownika tymczasowego przez pracodawcę użytkownika po zakończeniu wykonywania pracy tymczasowej jest nieważne (art. 12 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych).

Zdarza się też, że agencje pracy tymczasowej wymagają od pracodawcy użytkownika podpisania (w umowie cywilnej dotyczącej świadczenia wobec niego przez agencję pracy tymczasowej usługi polegającej na skierowaniu do pracy pracowników tymczasowych z odpowiednimi kwalifikacjami) klauzuli, że po zakończeniu okresu skierowania nie zatrudni pracowników tymczasowych w ogóle lub przez jakiś okres, np. 6 miesięcy. Jest to działanie niezgodne z prawem. Agencja pracy tymczasowej może natomiast wymagać podpisania klauzuli, że w razie zatrudnienia na stale pracownika tymczasowego po okresie skierowania z agencji pracy tymczasowej pracodawca użytkownik zwróci tej agencji koszty, jakie poniosła w związku z rekrutowaniem do pracy tego pracownika.

Podstawa prawna:

  • orzecznictwo Sądu Najwyższego:

– wyrok z 14 grudnia 2004 r. (II PK 106/04, OSNP 2005/15/221),

– wyrok z 7 września 2005 r. (II PK 296/04, OSNP 2006/13–14/208),

  • uchwała z 3 września 2003 r. (III PZP 16/03, OSNP 2004/7/116),
  • wyrok 2 października 2003 r. (I PK 453/02, OSNP 2004/19/331).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK