| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Odrzucenie sprzeciwu od nałożonej kary porządkowej

Odrzucenie sprzeciwu od nałożonej kary porządkowej

Pracownik wniósł sprzeciw od nałożonej na niego kary upomnienia. Sprzeciw ten chcemy odrzucić. Czy w piśmie do pracownika trzeba uzasadnić odrzucenie tego sprzeciwu?

PRZYKŁAD

Pracownik bez usprawiedliwienia opuścił stanowisko pracy o 3 godziny wcześniej. Ukarano go karą upomnienia. Pracownik odwołał się od zastosowanej kary. Po rozpatrzeniu sprzeciwu zastosowano wobec tego pracownika karę nagany. Takie postępowanie należy uznać jako niezgodne z prawem.

W razie wątpliwości, czy sprzeciw został odrzucony, obowiązek udowodnienia odrzucenia sprzeciwu ciąży na pracodawcy. Dlatego najlepiej odrzucić sprzeciw w formie pisemnej. Tak samo stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 19 lutego 1999 r. (I PKN 586/98, OSNAP 2000/7/269) stwierdził, że „...obowiązek powiadomienia pracownika o odrzuceniu sprzeciwu powinien zostać spełniony przez sporządzenie i wysłanie pracownikowi w terminie 14 dni pisma odrzucającego sprzeciw”. Jeżeli pracownik nie zostanie zawiadomiony o odrzuceniu sprzeciwu pomimo upływu 14 dni lub pracodawca zawiadomi pracownika po upływie tego czasu o odrzuceniu sprzeciwu, przyjmuje się, że sprzeciw został uwzględniony.

Podstawa prawna:

  • art. 112 Kodeksu pracy.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Agata Wąsowska

Ma ponad 20 letnie doświadczenie zawodowe w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi - konsultant, doradca personalny, mentor i trener. Specjalizuje się w projektach dotyczących strategii działów personalnych, przywództwa, coachingu i mentoringu kadry menedżerskiej, modeli kompetencyjnych, budowy efektywnych zespołów, planowania karier, zarządzania talentami oraz wdrażania nowoczesnych narzędzi zarządzania. Od 2005 roku współzałożyciel i Partner Zarządzający w Evolution the Human Capital Company. Przez kilka lat współpracowała z dwiema brytyjskimi firmami konsultingowymi People Partnering i Telos Partners jako Starszy Konsultant. Wcześniej odnosząc sukcesy zawodowe pełniła funkcję Dyrektora Personalnego na Polskę i kraje nadbałtyckie w firmie Avon Cosmetics. Agata współtworzyła plan szkoleń dla regionu Europy Centralnej i Wschodniej oraz pełniła rolę coacha dla Menedżerów Personalnych. Rozwój kariery zawodowej w kierunku zarządzania i rozwoju kapitału ludzkiego rozpoczęła w ORFE (Europejski Dystrybutor Farmaceutyczny). Jest członkiem zarządu Stowarzyszenia mentorów „PROMENTOR”. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunkach archeologia i historia oraz Uniwersytetu Illinois na kierunku zarządzanie biznesem i zasobami ludzkimi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK