| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy trzeba zmienić umowy o pracę pracowników przejętych przez innego pracodawcę, jeżeli nowa firma chce ich zatrudnić w innym miejscu pracy

Czy trzeba zmienić umowy o pracę pracowników przejętych przez innego pracodawcę, jeżeli nowa firma chce ich zatrudnić w innym miejscu pracy

Przejęliśmy inny zakład pracy wraz z pracownikami. Pracownicy zostali przejęci w trybie art. 231 Kodeksu pracy. Pracownicy mają pracować w naszej firmie, która ma siedzibę oddaloną o 300 km od ich dotychczasowego miejsca pracy. Czy w takim przypadku powinniśmy uzyskać zgodę pracowników na wykonywanie pracy w naszej firmie? Większość pracowników, w tym kilka pracownic w ciąży, nie chce pracować w naszym zakładzie ze względu na jego lokalizację.

RADA

Należy uzyskać zgodę pracowników na zmianę miejsca wykonywania pracy. W przypadku braku takiej zgody, można wypowiedzieć pracownikom warunki pracy w zakresie miejsca świadczenia pracy. Pracownicom w ciąży można wypowiedzieć warunki pracy w zakresie miejsca wykonywania pracy tylko wówczas, gdy zatrudniają Państwo co najmniej 20 pracowników.

UZASADNIENIE

Zmiana pracodawcy dokonana na podstawie art. 231 Kodeksu pracy (przejęcie zakładu pracy przez innego pracodawcę) odbywa się automatycznie, bez konieczności dokonywania przez pracodawcę czy pracownika jakichkolwiek dodatkowych czynności. Na zmianę pracodawcy w tym trybie nie jest potrzebna zgoda pracownika.

W przypadku przejęcia zakładu pracy przez inny zakład staje się on z mocy prawa stroną stosunku pracy z pracownikami przejętego zakładu. W takiej sytuacji nowy pracodawca nie musi zawierać nowych umów o pracę z przejmowanymi pracownikami. Zmiana postanowień umowy może nastąpić wyłącznie w drodze porozumienia stron bądź w drodze wypowiedzenia zmieniającego.

WAŻNE!

W przypadku przejęcia zakładu przez innego pracodawcę, strony stosunku pracy – zarówno nowy pracodawca, jak i pracownik – są związane treścią dotychczasowej umowy o pracę i wiążą ich wszystkie warunki tej umowy.

Jednym z istotnych elementów umowy o pracę jest miejsce wykonywania pracy. W przypadku przejęcia zakładu pracy przez inny zakład pracownik przechodzi do nowego pracodawcy na dotychczasowych warunkach umowy o pracę. Dotyczy to również miejsca świadczenia pracy. Z uwagi na fakt, że siedziba nowego pracodawcy może mieścić się w innym miejscu niż siedziba dotychczasowego pracodawcy, co również może wiązać się ze zmianą miejsca świadczenia pracy przez pracownika, konieczne jest dokonanie zmiany warunków umowy o pracę w zakresie miejsca świadczenia pracy przez pracownika. Dlatego w Państwa przypadku konieczne jest dokonanie takiej zmiany.

Mogą Państwo zmienić nowym pracownikom miejsce świadczenia pracy w drodze pisemnego porozumienia z każdym z pracowników. W przypadku braku zgody pracownika na zmianę warunków umowy o pracę w tym trybie, konieczne będzie dokonanie przez Państwa wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy pracownika w zakresie miejsca świadczenia pracy.

Do oświadczenia pracodawcy o wypowiedzeniu warunków pracy lub płacy stosuje się odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę. Oznacza to, że każde wypowiedzenie warunków pracy lub płacy powinno być złożone jak wypowiedzenie definitywne, czyli na piśmie z zachowaniem przepisów o okresach i terminach wypowiedzenia. Wypowiedzenie zmieniające powinno zawierać pouczenie o przysługujących pracownikowi uprawnieniach, tj. o możliwości zrezygnowania przez pracownika z zaproponowanych mu nowych warunków do połowy okresu wypowiedzenia, jak również informację o prawie odwołania się do sądu pracy. Wypowiedzenie warunków pracy i płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki zatrudnienia. Zatem w przypadku braku zgody pracownika na zmianę miejsca wykonywania pracy pozostaje Państwu wręczenie pracownikom wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy w zakresie miejsca świadczenia pracy.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Andrzejewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »