| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy trzeba zmienić umowy o pracę pracowników przejętych przez innego pracodawcę, jeżeli nowa firma chce ich zatrudnić w innym miejscu pracy

Czy trzeba zmienić umowy o pracę pracowników przejętych przez innego pracodawcę, jeżeli nowa firma chce ich zatrudnić w innym miejscu pracy

Przejęliśmy inny zakład pracy wraz z pracownikami. Pracownicy zostali przejęci w trybie art. 231 Kodeksu pracy. Pracownicy mają pracować w naszej firmie, która ma siedzibę oddaloną o 300 km od ich dotychczasowego miejsca pracy. Czy w takim przypadku powinniśmy uzyskać zgodę pracowników na wykonywanie pracy w naszej firmie? Większość pracowników, w tym kilka pracownic w ciąży, nie chce pracować w naszym zakładzie ze względu na jego lokalizację.

Wypowiedzenia zmieniającego warunków pracy mogą Państwo również dokonać w stosunku do pracownic w ciąży, jeżeli ma do Państwa zastosowanie ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Ustawa ta dotyczy pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników.

W przypadku braku zgody przez pracownika na zmianę miejsca świadczenia pracy pozostanie Państwu wręczenie pracownikowi wypowiedzenia zmieniającego warunki umowy o pracę w zakresie miejsca świadczenia pracy, a w okresie wypowiedzenia delegowanie pracownika do nowego miejsca świadczenia pracy. Natomiast w okresie wypowiedzenia zmieniającego nie mogą Państwo delegować pracownic w ciąży poza ich stałe miejsce pracy. Zatem mogą Państwo w tym okresie jedynie zwolnić je ze świadczenia pracy z prawem do wynagrodzenia.

Jeśli pracodawca zatrudnia poniżej 20 pracowników, nie może wręczyć pracownicom w ciąży wypowiedzeń zmieniających. W takiej sytuacji będą Państwo mogli jedynie zwolnić pracownice z obowiązku świadczenia pracy z prawem do wynagrodzenia przez cały czas, kiedy będą podlegały ochronie (okres ciąży, urlopu macierzyńskiego, urlopu wypoczynkowego, urlopu wychowawczego). Dopiero po zakończeniu okresów ochronnych będą Państwo mogli wręczyć pracownicom wypowiedzenia zmieniające.

WAŻNE!

Jeżeli zakład zatrudnia poniżej 20 pracowników, pracodawca nie może wręczyć pracownicy w ciąży wypowiedzenia zmieniającego.

W przypadku przejścia zakładu na innego pracodawcę, jeżeli pracownicy nie chcą pracować u nowego pracodawcy, mogą również sami rozwiązać umowę o pracę w korzystny dla siebie sposób. W terminie nieprzekraczającym 2 miesięcy od dnia przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, pracownik może rozwiązać stosunek pracy bez wypowiedzenia za 7-dniowym uprzedzeniem (art. 231 § 4 Kodeksu pracy). Rozwiązanie umowy o pracę w tym trybie przez pracownika powoduje takie skutki, jakie przepisy wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.

Podstawa prawna

  • art. 231, art. 29, art. 411, art. 42, art. 177, art. 178 Kodeksu pracy,
  • art. 5 ust. 5 pkt 1, art. 10 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę (art. 231 Kodeksu pracy) nie wyklucza modyfikacji warunków zatrudnienia w drodze porozumienia stron. (Wyrok Sądu Najwyższego z 20 czerwca 2007 r., I BP 62/06, M.P.Pr. 2007/8/419)
  • Pracownik i nowy pracodawca mogą wprowadzić w drodze porozumienia warunki pracy mniej korzystne dla pracownika od dotychczasowych, jeżeli tylko oświadczenie pracownika jest w pełni dobrowolne, a porozumienie to nie zmierza do obejścia art. 231 Kodeksu pracy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 7 lutego 2007 r., I PK 269/06, M.P.Pr. 2007/6/302)
  • Tryb zmiany warunków zatrudnienia w związku z przejściem zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę określają powszechnie obowiązujące przepisy Kodeksu pracy o zmianie warunków umowy o pracę (art. 42 Kodeksu pracy). (Wyrok Sądu Najwyższego z 26 listopada 2003 r., I PK 620/02, Pr. Pracy/7-8/57)

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Nawrocki

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »