| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Jak przenieść pracownika do innej pracy w tym samym mieście

Jak przenieść pracownika do innej pracy w tym samym mieście

Pracownik jest zatrudniony w centrali firmy w Łodzi. Chcemy go przenieść do pracy do oddziału firmy, który również znajduje się w Łodzi, tylko w innej dzielnicy. Pracownik byłby zatrudniony w oddziale na takim samym stanowisku jak w centrali, otrzymywałby wynagrodzenie w takiej samej wysokości jak dotychczas. Inne warunki zatrudnienia również pozostałyby bez zmian. Czy w takim przypadku możemy przenieść na stałe pracownika do oddziału firmy bez zmiany umowy o pracę? Jeśli nie, to czy możemy skierować go czasowo do pracy w oddziale nie dokonując zmiany umowy?

WAŻNE!

Pracodawca może zmienić miejsce wykonywania pracy bez dokonywania zmiany umowy o pracę, jeżeli powierza pracownikowi wykonywanie innego rodzaju pracy.

Pracodawca może powierzyć pracownikowi inną pracę niż określona w umowie o pracę na czas nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika. Nie daje to jednak podstaw do powierzenia pracownikowi takiej samej pracy w innej miejscowości lub nawet w oddziale firmy mającym siedzibę w tej samej miejscowości. Gdyby oprócz zmiany miejsca wykonywania pracy zmianie ulegał również rodzaj pracy (pracownik miałby w oddziale firmy wykonywać pracę na innym stanowisku niż określone w jego umowie o pracę), wówczas pracodawca mógłby czasowo przenieść tego pracownika do oddziału na zasadach określonych w art. 42 § 4 Kodeksu pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 29 § 1, art. 42 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo uzupełniające:

  • W przypadku polecenia dotyczącego wykonywania czynności wynikających z rodzaju pracy określonego w umowie o pracę, pracodawca nie musi dokonywać wypowiedzenia warunków pracy (art. 42 § 1 Kodeksu pracy) oraz nie ma obowiązku stosowania art. 42 § 4 Kodeksu pracy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 14 października 2004 r., I PK 663/03, OSNP 2005/19/298)
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »