| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Prawa i obowiązki

Ile razy w roku PIP może kontrolować zakład pracy?

Aktualizacja: 25.10.2010

W sklepie z tzw. dopalaczami były w tym roku przeprowadzane kontrole przez różne organy, m.in. przez inspekcję sanitarną, urząd skarbowy i Państwową Inspekcję Pracy. Czy są ograniczenia co do liczby kontroli PIP w danym roku? »

Terminy nabywania uprawnień pracowniczych

Aktualizacja: 20.10.2010

Pracownikowi studiującemu na ostatnim roku studiów przysługuje 21 dni urlopu szkoleniowego m.in. na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się do egzaminu dyplomowego. Jeśli pracownik z urlopu nie skorzysta przed egzaminem, to urlop przepada. »

Czy dwa pisma urzędowe mogą być doręczone w jednym liście

Aktualizacja: 12.10.2010

Dopuszczalne jest przesłanie kilku decyzji organu administracji publicznej w jednej przesyłce (kopercie). Odbiór tej przesyłki, udokumentowany prawidłowo sporządzonym pocztowym potwierdzeniem odbioru, skutkuje doręczeniem wszystkich decyzji znajdujących się w tej przesyłce (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 8 lipca 2010 r., II FSK 372/09). »

Przerwanie biegu przedawnienia

Aktualizacja: 07.10.2010

W prawie pracy mamy do czynienia z ogólnym 3-letnim okresem przedawnienia roszczeń, który w wielu przypadkach może być krótszy. Z tego względu skuteczne dochodzenie roszczeń wymaga szybkiego działania lub przerwania biegu przedawnienia w odpowiednim momencie, aby dłużnik nie mógł odmówić zapłaty. »

Choroba nauczyciela

Aktualizacja: 06.10.2010

Od 9 lat zatrudniamy nauczycielkę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze godzin. Podejrzewamy, że cierpi na anoreksję. Czy dyrektor może wysłać ją na badania lekarskie i w przypadku orzeczenia lekarza o niezdolności do pracy rozwiązać z nią umowę? Czy wówczas będzie miała prawo do okresu wypowiedzenia? Czy należy jej się odprawa? »

Czy w ugodzie kończącej spór między pracownikiem a pracodawcą świadczenia obu stron muszą być tej samej wartości

Aktualizacja: 05.10.2010

Zbyt duże ustępstwa pracownika w ugodzie zawartej z pracodawcą mogą spowodować uznanie ugody za bezskuteczną (wyrok Sądu Najwyższego z 29 czerwca 2010 r., I PK 51/10). »

Czy w związku ze zmianą regulaminu wynagradzania można wypowiedzieć warunki płacy pracownikom chronionym

Aktualizacja: 29.09.2010

Ze względu na trudną sytuację w zakładzie, w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi zmieniliśmy regulamin wynagradzania, włączając 80% dodatku stażowego do płacy zasadniczej. Jesteśmy na etapie przygotowywania wypowiedzeń zmieniających wszystkim pracownikom zakładu. Czy możemy doręczyć wypowiedzenia również działaczom związkowym podlegającym ochronie? Czy można wypowiedzieć warunki płacowe osobom będącym na zwolnieniach lekarskich? »

Czy można zamienić karę nagany na karę upomnienia

Aktualizacja: 22.09.2010

Ukaraliśmy pracownika karą nagany za nietrzeźwość w pracy. Pracownik złożył sprzeciw od tej kary, argumentując swój stan nietrzeźwości koniecznością wypicia lampki wina na obiedzie z kontrahentem. Związek zawodowy stanął w obronie pracownika. Czy w takiej sytuacji zamiast nagany możemy dać pracownikowi upomnienie? »

Elementy decydujące o sprawowaniu funkcji kierowniczej

Aktualizacja: 07.09.2010

O wykonywaniu funkcji kierownika średniego szczebla decyduje zakres prac i obowiązków, a nie to, czy komórka, którą dana osoba kieruje, jest w formalny sposób wyodrębniona albo czy ma ona określoną rangę w zakładzie pracy. »

Czy w aktach osobowych pracowników można przechowywać notatki służbowe

Aktualizacja: 03.09.2010

Pracodawca, na okoliczność pewnych zdarzeń związanych z przebiegiem pracy pracowników, sporządza notatki służbowe lub prosi innych pracowników o ich sporządzenie. Czy tego rodzaju notatki można zamieszczać w aktach osobowych pracowników? »

Jakim przepisom podlegają kierowcy zatrudnieni w jednostce samorządowej

Aktualizacja: 02.09.2010

Jestem kierownikiem ośrodka pomocy społecznej. Zatrudniamy w naszej jednostce kilku kierowców. Czy w ich przypadku w zakresie czasu pracy ma zastosowanie ustawa o pracownikach samorządowych, Kodeks pracy czy ustawa o czasie pracy kierowców? Nie wiemy bowiem, na podstawie jakich przepisów rozliczać kierowcom pracę w godzinach nadliczbowych. »

Umowa na zastępstwo w świetle przepisów UE

Prawo unijnie nie narzuca, jak powinna być skonstruowana umowa na czas zastępstwa oraz czy powinna ona np. wymieniać nazwisko zastępowanego pracownika. »

Czy przedsiębiorca musi prowadzić książkę kontroli

Aktualizacja: 17.08.2010

Otrzymaliśmy zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli w naszej firmie. Inspektor kontroli poprosił o przygotowanie książki kontroli. Co to jest książka kontroli i czy jest obowiązkowa? »

Zadania niezwiązane z zakresem obowiązków pracownika

Aktualizacja: 25.08.2010

Pracuję jako księgowa w niedużej firmie usługowo-doradczej. Mój pracodawca dość często obarcza mnie dodatkowymi obowiązkami zupełnie niezwiązanymi z pracą na moim stanowisku i nieokreślonymi w mojej umowie o pracę. Kilka razy musiałam na przykład odebrać jego syna ze szkoły. Szef często prosi mnie również o zrobienie zakupów domowych. To powoduje, że część swoich właściwych obowiązków muszę zabierać do domu bądź zostawać po godzinach. Czy mam prawo odmówić szefowi wykonania zadań niezwiązanych z zajmowanym stanowiskiem? »

Urlop okolicznościowy ze względu na śmierć członka rodziny

Aktualizacja: 05.08.2010

Czy pracodawca może żądać kserokopii aktu zgonu do dokumentacji, w przypadku śmierci członka rodziny pracownika, aby udzielić mu urlopu okolicznościowego. Jeżeli tak, to dlaczego należy tak uczynić i na jakiej podstawie? »

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Jadwiga Czarnowska

Absolwentka Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego we Wrocławiu (obecnie Uniwersytet Wrocławski). Jest mgr ekonomii – uzyskała dyplom na Wydziale Gospodarki Narodowej w Katedrze Handlu Zagranicznego AE. Jest absolwentką również Alliance Française. Otrzymała w Paryżu francuski dyplom DS.-d’Etudes Françaises Modernes. Posiada długoletnie doświadczenie zawodowe jako kierownik działów finansowo-księgowych przedsiębiorstw i resortu budżetowego oraz jako wykładowca kursów i szkoleń z zakresu rachunkowości przedsiębiorstw, rachunkowości budżetowej i finansów publicznych. Prowadzi również szkolenia z zakresu praktycznego wykorzystania programów księgowych do zadań księgowych.

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK