| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy dopuszczalne jest odstąpienie od umowy o zakazie konkurencji

Czy dopuszczalne jest odstąpienie od umowy o zakazie konkurencji

W umowie o zakazie konkurencji można zawrzeć prawo pracodawcy do odstąpienia od umowy. Przy rozwiązywaniu lub odstąpieniu od umowy o zakazie konkurencji pracodawca nie ma obowiązku podawania przyczyny ustania zakazu konkurencji (wyrok Sądu Najwyższego z 4 lutego 2009 r., II PK 223/08).

Cezary L. był zatrudniony w przedsiębiorstwie „P” S.A. na stanowisku dyrektora ds. rozwoju. Z uwagi na dostęp do najważniejszych informacji dotyczących strategii i planów rozwojowych firmy, w sierpniu 2003 r. podpisano z nim umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. W umowie zawarto postanowienia, zgodnie którymi zakaz konkurencji przestaje obowiązywać tylko w przypadku, gdy zajdą przyczyny uzasadniające rezygnację z tego zakazu. Pracodawca w umowie zastrzegł prawo do pisemnego poinformowania Cezarego L. o ustaniu umowy i przyczynach zakończenia zakazu konkurencji.

We wrześniu 2006 r. spółka poinformowała Cezarego L., że umowa o zakazie konkurencji przestaje obowiązywać. Wiązało się to z przeprowadzanymi procesami restrukturyzacji przedsiębiorstwa, w efekcie których Cezaremu L. zmieniono zakres obowiązków na tyle, że przestał dysponować informacjami istotnymi dla spółki. Poza tym jego wiedza o planach rozwojowych i strategicznych stała się dla spółki bezwartościowa. Ostatecznym skutkiem restrukturyzacji było zwolnienie Cezarego L. z pracy. Były dyrektor nie podjął zatrudnienia w branży, w której działała spółka „P”, mimo oświadczenia spółki o ustaniu zakazu konkurencji. Cezary L. byłego już pracodawcę pozwał do sądu, żądając wywiązania się z umowy o zakazie konkurencji i zapłaty umówionego odszkodowania.

Rozpoznający sprawę sąd I instancji uwzględnił powództwo, wskazując na bezskuteczność prawną oświadczenia pracodawcy o zakończeniu zakazu konkurencji. Zdaniem sądu, samo ustanie przyczyn, dla których zawarto umowę o zakazie konkurencji, nie może spowodować rozwiązania takiej umowy. Jednak sąd II instancji uwzględnił apelację spółki i oddalił powództwo Cezarego L. Sąd przychylił się do zdania pozwanej spółki, że to pracodawca powinien decydować o istnieniu lub nie przesłanek do zawarcia umowy o zakazie konkurencji. Pracodawca, zgodnie z umową, poinformował pracownika o ustaniu przyczyn, dla których zakaz konkurencji został zawarty, dlatego umowa uległa rozwiązaniu. Cezary L. złożył do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną, która została oddalona, a wyrok II instancji utrzymany.

Uzasadniając orzeczenie Sąd Najwyższy wskazał, że regulacja kodeksowa umowy o zakazie konkurencji jest fragmentaryczna. W efekcie, choć jest to umowa z zakresu prawa pracy, należy do niej odpowiednio stosować - przez art. 300 k.p. - przepisy Kodeksy cywilnego. Przepisy k.c. otwierają zaś bardzo szerokie pole do samodzielnej regulacji stosunku prawnego przez strony. Problematyczna klauzula dotycząca rozwiązania umowy o zakazie konkurencji nigdy nie była kwestionowana przez strony. Zresztą taką klauzulę można zamieścić i nie narusza to zasad zakazu konkurencji określonego w k.p.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager serwisu infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK