| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Wysokość odszkodowania

Wysokość odszkodowania

Odszkodowanie zazwyczaj ma charakter świadczenia pieniężnego. Pracodawca powinien pamiętać o tym, że jego wysokość nie zawsze musi być ustalana przez sąd.

Czy pracodawca wypłacający odszkodowanie może zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów?

- Katalog kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodu dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą ujęty został w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W zakresie dotyczącym odszkodowania obowiązujące regulacje wskazują jedynie, że do kosztów uzyskania przychodu nie mogą być zaliczone jednorazowe odszkodowania z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w wysokości określonej przez właściwego ministra oraz dodatkowe składki ubezpieczeniowe w przypadku stwierdzenia pogorszenia warunków pracy. Żadna w wymienionych regulacji nie zakazuje w sposób bezpośredni prawa pracodawcy do zaliczenia odszkodowania, np. z tytułu wadliwego rozwiązania umowy o pracę lub innych niewymienionych zdarzeń do kosztów uzyskania przychodu. Można więc przyjąć, że dopuszczalne jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu odszkodowania, gdy spełnia ono warunki definicyjne kosztów określone w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.

Niemniej należy podkreślić, że rozwiązanie takie wiąże się ze znacznym ryzykiem podatkowym. Wątpliwości budzi przyczyna skutkująca niezbędnością uiszczenia przez pracodawcę odszkodowania. W analizowanym zakresie jest nią naruszenie przez pracodawcę (podatnika) przepisów, zaniedbanie lub niedochowanie należytej staranności. Innymi słowy, gdyby pracodawca postępował w sposób prawidłowy, obowiązek taki by nie powstał. Takie negatywne dla podatników stanowisko prezentowane jest przez liczne ograny skarbowe.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gluźniewicz

Ekspert Equity Investments S.A. w dziedzinie księgowości spółek

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK