| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy choroba byłego pracownika trwająca przez okres obowiązywania zakazu konkurencji zwalnia zakład pracy z obowiązku wypłaty odszkodowania

Czy choroba byłego pracownika trwająca przez okres obowiązywania zakazu konkurencji zwalnia zakład pracy z obowiązku wypłaty odszkodowania

Z naszym byłym pracownikiem wiąże nas umowa o zakazie konkurencji obowiązująca przez okres 1 roku po zakończeniu umowy o pracę. Przez ten cały czas pracownik nie mógł wykonywać żadnej pracy, gdyż chorował i pobierał zasiłek z ZUS oraz rentę z tytułu niezdolności do pracy. Czy ta okoliczność zwalnia nasz zakład z obowiązku wypłaty temu pracownikowi odszkodowania?

RADA

Brak możliwości wykonywania pracy przez pracownika po rozwiązaniu stosunku pracy zwalnia pracodawcę z wypłaty odszkodowania z umowy o zakazie konkurencji pod warunkiem, że takie postanowienie jest w tej umowie. Jeśli w umowie nie ma postanowienia zwalniającego z tego obowiązku, to muszą Państwo wypłacić odszkodowanie.

UZASADNIENIE

Nie ma przeszkód prawnych, aby w umowie o zakazie konkurencji zamieścić postanowienie o możliwości zwolnienia się pracodawcy z obowiązku wypłaty odszkodowania. Na takim stanowisku stanął również Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 17 grudnia 2001 r. (I PKN 742/00, OSNP 2003/24/588). Sąd zalecił pracodawcy, aby przed zawarciem umowy o zakazie konkurencji szczegółowo przeanalizował kwestię zawarcia w umowie postanowień zwalniających z obowiązku zapłaty odszkodowania, gdyż po jej zawarciu nie można jednostronnie zmienić postanowień umowy. Do zmiany postanowień umowy po jej zawarciu potrzebna jest zgoda pracownika, którą jest trudniej uzyskać, gdy pracownik nie jest już zatrudniony. Sąd Najwyższy w orzeczeniu tym podkreślił również, że sam fakt, iż pracownik chorował (był niezdolny do pracy) i nie mógł z tego powodu podjąć działalności konkurencyjnej, nie zwalnia pracodawcy z obowiązku wypłaty odszkodowania. Z tego obowiązku nie zwalnia również fakt, że pracownik miał środki utrzymania, ponieważ pobierał zasiłek chorobowy lub rentę. Podobnie wypowiedział się Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z 28 listopada 2000 r. (III APa 89/00, OSAG 2001/1/1).

WAŻNE!

W umowie o zakazie konkurencji pracodawca może zamieścić postanowienie o możliwości zwolnienia się z obowiązku wypłaty odszkodowania.

Zawierając umowę o zakazie konkurencji jako podstawę zwolnienia z obowiązku wypłaty odszkodowania nie można zawrzeć uregulowania, że zakaz konkurencji przestaje obowiązywać, gdy ustaną przyczyny uzasadniające ten zakaz (art. 1012 § 2 Kodeksu pracy). Przepis ten dotyczy tylko zobowiązania pracownika. Nie dotyczy więc zobowiązania pracodawcy. Gdy ustaną przyczyny uzasadniające zakaz konkurencji (np. pracodawca podjął decyzję o ujawnieniu wiadomości, które chciał chronić zakazując pracownikowi określonej działalności), pracownik może podjąć działalność zakazaną w umowie. Mimo to zobowiązanie pracodawcy do wypłaty odszkodowania nadal istnieje. Tak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 5 lutego 2002 r. (I PKN 873/00, OSNP 2004/4/59) oraz w wyroku z 17 listopada 1999 r. (I PKN 358/99, OSNP 2001/7/217). Od obowiązku wypłaty odszkodowania można uchylić się zawierając w umowie postanowienie, że w przypadku ustania przyczyn uzasadniających zakaz konkurencji (o czym pracodawca informuje pracownika) umowa wygasa, a strony są zwolnione ze wzajemnych zobowiązań.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »