| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Koszty procesu

Nasza pracownica wniosła pozew do sądu o odszkodowanie z tytułu nieuzasadnionego rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Jej wynagrodzenie wynosiło 25 000 zł miesięcznie. Czy pracownica ponosi jakieś koszty przy składaniu pozwu. Co się dzieje w przypadku, gdy pracodawca przegra proces, czy to on będzie obciążony kosztami procesu, oprócz obowiązku zapłaty odszkodowania?

W razie wniesienia przez pracownicę odwołania do sądu od dokonanego wypowiedzenia będzie musiała w pozwie wskazać wartość przedmiotu sporu. Prawidłowe ustalenie wartości przedmiotu sporu jest wskazówką dla sądu, czy jest on właściwy do rozpoznania sprawy i czy żądania stawiane przez pracownicę są realne i uzasadnione. W sprawach o roszczenia pieniężne, wartość przedmiotu sporu stanowi podana kwota pieniężna.

W sprawach o roszczenia pracowników dotyczące nawiązania, istnienia lub rozwiązania stosunku pracy przy umowach:

  • na czas określony - wartość przedmiotu sporu stanowi suma wynagrodzenia za pracę za okres sporny, lecz nie więcej niż za rok,
  • na czas nieokreślony - wartość przedmiotu sporu stanowi suma wynagrodzenia za pracę za rok (art. 231 Kodeksu postępowania cywilnego).

W sprawach pracowniczych obowiązek wniesienia opłaty sądowej jest znacznie ograniczony, bo dotyczy roszczeń, które przekraczają 50 000 zł. W przedmiotowym stanie faktycznym powinna być pobrana opłata stosunkowa, która wynosi 5% wartości przedmiotu sporu (art. 13, art. 35 ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych - DzU nr 167, poz. 1398).

Opłacie podlega nie tylko pozew i wniosek wszczynający postępowanie w sprawie sporządzony w formie pisemnej, lecz również złożony ustnie do protokołu. Sąd nie podejmuje żadnej czynności na skutek braku opłaty.

Opłata sądowa należy do kosztów sądowych. Sąd pracy w orzeczeniu kończącym postępowanie rozstrzyga o kosztach sądowych, do których należą m.in. koszty wezwania świadków na rozprawę, opinii biegłych, zastępstwa procesowego itp. Z reguły, jeśli sprawę przegra pracodawca, jest on zobowiązany do zwrotu takich wydatków.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK