| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Zakaz konkurencji w czasie zatrudnienia

Zakaz konkurencji w czasie zatrudnienia

Czy pracownik w okresie wypowiedzenia nadal jest związany zakazem konkurencji zgodnie z treścią umowy o pracę. Czy zakaz taki obowiązuje również w sytuacji, gdy pracownik zostanie zwolniony z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia? Czy w okresie wypowiedzenia możliwe jest jeszcze zawarcie umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy?

Pracownik jest związany zakazem konkurencji w czasie trwania stosunku pracy przez cały okres zatrudnienia do momentu rozwiązania umowy o pracę, tj. do końca okresu wypowiedzenia, bez względu na to, czy został on zwolniony z obowiązku świadczenia pracy czy też nie.

Należy jednak pamiętać, że w Kodeksie pracy zostały przewidziane dwa rodzaje umów o zakazie konkurencji:

  • jedna zawierana na okres trwania stosunku pracy,
  • druga zawierana na czas po ustaniu zatrudnienia.

Każdy pracownik może być stroną umowy o zakazie konkurencji zawartej na okres zatrudnienia. Ponadto zawarcie takiej umowy może nastąpić w każdym czasie w okresie istnienia stosunku pracy, a więc również w okresie wypowiedzenia umowy o pracę.

Należy jednak podkreślić, że zakaz konkurencji może powstać tylko na mocy umowy stron. Kodeks pracy stanowi, że powinna być to odrębna umowa od umowy o pracę. Powszechnie przyjęło się jednak zawieranie zakazu konkurencji w treści umowy o pracę. Jest to dopuszczalna praktyka, jednak należy pamiętać o tym, aby zakaz konkurencji bezwzględnie był sporządzony w formie pisemnej. Niezachowanie formy pisemnej powoduje nieważność umowy o zakazie konkurencji. Ustna umowa o zakazie konkurencji nie ma żadnej mocy prawnej.

Pracownik, który zawarł z pracodawcą umowę o zakazie konkurencji, nie może wykonywać działalności konkurencyjnej zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i na podstawie jakiejkolwiek innej umowy (działalność gospodarcza, umowa o pracę, umowa zlecenia czy też umowa o dzieło). Pracownik może świadczyć dodatkową pracę wyłącznie w sytuacji, gdy działalność taka nie stanowi konkurencji dla pracodawcy, z którym zawarł umowę o zakazie konkurencji. Umowa o zakazie konkurencji nie może bowiem zabronić pracownikowi dodatkowej pracy w ogóle.

W przypadku naruszenia obowiązującej w czasie trwania zatrudnienia umowy o zakazie konkurencji pracodawca może zastosować różnego rodzaju sankcje, włącznie z rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 52 k.p.). Jest to również możliwe w okresie wypowiedzenia umowy pracę.

Pracodawca nie ma obowiązku wypłacania dodatkowego wynagrodzenia czy też odszkodowania za zachowywanie tajemnicy i stosowanie się do obowiązującej umowy o zakazie konkurencji zawartej na okres zatrudnienia.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »