| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Odszkodowanie za porzucenie pracy

Odszkodowanie za porzucenie pracy

Mój pracownik porzucił pracę. Jego rodzina poinformowała mnie, że wyjechał do pracy za granicę. Firma poniosła z tego tytułu stratę. Czy mogę żądać od pracownika odszkodowania za utracone korzyści, skoro on porzucił pracę?

Pracodawca może żądać od pracownika odszkodowania, jeżeli pracownik rozwiązał stosunek pracy bez wypowiedzenia, nie podając uzasadnienia swojej decyzji.

Należy pamiętać, że pracownik może podjąć decyzję o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia w 2 przypadkach:

• jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na jego zdrowie, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan zdrowia pracownika i jego kwalifikacje zawodowe, a także gdy

• pracodawca dopuścił się wobec pracownika ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków.

Żaden z tych powodów w opisanej sytuacji nie zaistniał, a więc pracodawca może żądać od pracownika odszkodowania, jeśli ten porzucił pracę bez istotnego powodu.

Przepisy Kodeksu pracy dają pracodawcy możliwość wystąpienia do sądu pracy z roszczeniem o odszkodowanie (art. 611 k.p.). Będzie się ono należeć w wysokości wynagrodzenia pracownika za okres wypowiedzenia, natomiast w przypadku rozwiązania umowy na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni. Pracodawca może wystąpić z żądaniem odszkodowania. Przysługuje ono bez względu na to, czy pracodawca poniósł jakąkolwiek szkodę w związku z tym, że pracownik porzucił stanowisko pracy.

Trzeba jednak zwrócić uwagę na sytuację, gdy pracownik po prostu przestał przychodzić do pracy, nie zostawiając żadnej informacji o rozwiązaniu stosunku pracy. Wtedy nie należy śpieszyć się z dyscyplinarnym rozwiązaniem umowy o pracę, gdyż zamknie to drogę do żądania odszkodowania za nieuzasadnione rozwiązanie umowy bez uzasadnienia. Jeśli jednak jest za późno i pracownik zwolniony został dyscyplinarnie, to istnieje możliwość żądania odszkodowania za szkodę, jaką poniósł pracodawca z tego powodu, że pracownik przestał świadczyć pracę z dnia na dzień. Taką możliwość dają art. 119 i art. 122 k.p.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Zuzanna Świerc

specjalistka w zakresie gospodarki finansowej i rachunkowości podmiotów leczniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »