| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Odpowiedzialność karna pracodawcy (cz. 2)

Odpowiedzialność karna pracodawcy (cz. 2)

Płatnik składek na ubezpieczenia społeczne, który nie zgłasza do ZUS wymaganych danych albo zgłasza dane nieprawdziwe, mające wpływ na wysokość świadczeń z ubezpieczenia - popełnia przestępstwo karne.

Jeżeli płatnikiem jest osoba prawna lub inna jednostka organizacyjna, odpowiedzialnością za przestępstwo obarczona jest osoba fizyczna, która została przez ten podmiot upoważniona do zgłaszania danych w imieniu tej osoby.

Zbieg odpowiedzialności

Przestępstwo z art. 219 k.k. w zakresie zgłoszenia nieprawdziwych danych może pozostawać w kumulatywnym zbiegu z przestępstwami przeciwko wiarygodności dokumentów. Zarówno zgłoszenie do ubezpieczenia, jak i raport miesięczny są dokumentami. Osoba zaś uprawniona do wystawienia dokumentu, która poświadcza w nim nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, popełnia przestępstwo z art. 271 § 3 k.k. Takie działanie jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Pokrzywdzony

W sprawie o przestępstwo z art. 219 k.k. pokrzywdzonym jest ten, czyje dobro do świadczeń z ubezpieczania społecznego zostało zagrożone lub naruszone, przy czym nie ma znaczenia zgoda takiej osoby na niezgłoszenie jej do ubezpieczeń. Należy jednak zwrócić uwagę, że w postępowaniu karnym, którego przedmiotem jest czyn polegający na zaniechaniu odprowadzenia przez pracodawcę - wbrew obowiązkowi wynikającemu z ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - składki na ubezpieczenia społeczne, status pokrzywdzonego przysługuje także Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych (uchwała SN z 25 marca 2003 r., I KZP 50/02, OSNKW 2003/3-4/28).

Podstawa prawna:

• art. 219, 271 § 3, art. 286 Kodeksu karnego,

• art. 98 ust. 1 pkt 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74).

reklama

Autor:

aplikant adwokacki

Źródło:

INFOR

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »