| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Ochrona danych osobowych > Zakładowa organizacja związkowa

Zakładowa organizacja związkowa

Jestem prezesem ogniska ZNP, które zrzesza 17 członków. W grudniu 2007 r. wystąpiłem do dyrektora zespołu szkół o przekazanie na piśmie informacji o wysokości podwyżek dla nauczycieli od 1 stycznia br. Pracodawca odmówił mi jednak podania tych danych, uzasadniając to faktem, że ognisko nie pełni funkcji zakładowej organizacji związkowej. Czy decyzja pracodawcy jest zgodna z obowiązującymi przepisami?


Tak. Zgodnie ze statutem Związku Nauczycielstwa Polskiego rolę zakładowej organizacji związkowej pełni oddział ZNP. ZNP jest związkiem zawodowym o jednolitej strukturze organizacyjnej, co oznacza, że jego poszczególne ogniwa organizacyjne (okręgi, oddziały i ogniska) nie są odrębnymi osobami prawnymi. W przypadku tego związku ogniska nie są zakładowymi organizacjami związkowymi i nie mogą korzystać z uprawnień zastrzeżonych dla tych struktur, jeżeli nawet spełniają kryterium liczby zrzeszonych członków ustanowione w art. 251ustawy związkowej. Tak więc ognisko ZNP nie staje się automatycznie zakładową organizacją związkową, nawet wówczas gdy zrzesza nawet co najmniej 10 członków będących pracownikami u danego pracodawcy, objętego działaniem tego związku.

W Związku Nauczycielstwa Polskiego funkcję zakładowej (międzyzakładowej) organizacji związkowej w rozumieniu ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.) pełni oddział ZNP.

Zarząd Oddziału ZNP posiada więc wszystkie uprawnienia, jakie przewiduje wymieniona ustawa dla zakładowej organizacji związkowej, a mianowicie prawo do wglądu do dokumentów pracowniczych, wejścia na teren danego zakładu, objętego działaniem tej organizacji. Dotyczy to również ustalania zasad wynagradzania (regulaminów wynagradzania, nagradzania i premiowania itp.), jak też podwyżek wynagrodzeń dla poszczególnych grup pracowniczych.

Należy jednak pamiętać, że zakładowa organizacja związkowa (w tym przypadku oddział ZNP) nie ma uprawnień do żądania od pracodawcy udzielenia informacji o wysokości wynagrodzenia pracownika bez jego zgody, a ujawnienie przez pracodawcę bez zgody pracownika wysokości jego wynagrodzenia za pracę może stanowić naruszenie dobra osobistego w rozumieniu art. 23 i 24 Kodeksu cywilnego.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Czub-Kiełczewska

Specjalista ds. ochrony danych osobowych i informacji niejawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »