| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Ochrona danych osobowych > Dostęp do akt osobowych

Dostęp do akt osobowych

W związku z wystąpieniem pewnych okoliczności powziąłem podejrzenie, że mój pracodawca zagubił część dokumentów znajdujących się w mojej teczce osobowej. Chcąc pełnego wyjaśnienia sprawy, zażądałem, aby moja teczka została mi udostępniona. Niestety pracodawca odmówił, twierdząc, że w Kodeksie pracy nie ma podstaw do wysuwania takich żądań. Czy pracodawca ma rację?


Pracodawca zobowiązany jest do prowadzenia akt osobowych pracownika oraz do ich należytego przechowywania (art. 94 ust. 9a k.p.). Kodeks pracy posługuje się pojęciem „akta osobowe” w wielu artykułach, a nawet w przepisach końcowych odsyła do aktu wykonawczego w postaci rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU z 1996 r. nr 62, poz. 286 ze zm.).

Faktem jest, że w przepisach prawa pracy nie znajduje się żadna podstawa prawna, która wskazywałaby na prawo pracownika do wglądu do akt osobowych, co jednak nie oznacza, że Pana żądanie nie znajduje swojego umocowania w prawie.

W przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie znajduje ustawa z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (DzU z 2002 r. nr 101, poz. 926 ze zm.), którą stosownie do treści art. 2 ust. 1 pkt 2 tejże ustawy stosuje się do wszelkich kartotek, skorowidzów, ksiąg, wykazów i w innych zbiorów ewidencyjnych.

Jedną z naczelnych zasad wspomnianej ustawy jest zapewnienie osobie, której dane są przetwarzane (w tym przypadku - pracownikowi), dostępu do jej danych osobowych oraz możliwości ich poprawiania.

W związku z powyższym, jeżeli pracodawca nadal będzie uchylał się od wykonania ciążącego na nim obowiązku, może Pan zawiadomić o tym fakcie Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (www.giodo.gov.pl).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Siwicka

Partner Zarządzający w Grupa HR Masters, trener biznesu i executive coach. HR Biznes Partner, z kilkunastoletnią praktyką prowadzenia własnego biznesu. Praktyk HR realizujący projekty z następujących obszarów: planowanie procesów HR, wdrożenia modeli kompetencyjnych, programy rozwojowe czy audyty personalne. Posiada ponad 15 letnie doświadczenie doradcze i trenerskie. W swojej pracy kładzie nacisk na badanie efektywności wszelkich procesów z obszaru polityki personalnej. Uważa, że wszelkie procedury są dla ludzi a nie ludzie dla procedur. W swoich projektach skupia się na realnych korzyściach zarówno dla organizacji jak i pracowników. Wierzy w ludzi i efektywność działań rozwojowych. Śledzi trendy na rynku i w branży – jest nastawiona na innowacyjność i działanie. Współpomysłodawczyni portalu HRPolska.pl, który powstał z zamiłowania do branży HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK