| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Ochrona danych osobowych > Przejęcie zakładu pracy a dane osobowe pracowników

Przejęcie zakładu pracy a dane osobowe pracowników

Przejęcie zakładu pracy lub jego części dokonywane jest zgodnie z postanowieniami ustawy o związkach zawodowych. Przejęcie zakładu pracy wiąże się między innymi ze zmianą administratora danych osobowych pracowników. Jak kształtuje się ochrona danych osobowych pracowników w związku z przejęciem zakładu pracy?

Krzysztof Sosnowski, prawnik w Kancelarii Prawa Pracy „Wojewódka i Wspólnicy” Sp. k.

Przejęcie zakładu pracy lub części zakładu pracy dokonywane jest zgodnie z postanowieniami art. 231 k.p. oraz art. 261 ustawy o związkach zawodowych.

Polecamy: Encyklopedia kadr i płac

Zgodnie z art. 231 § 3 k.p. pracodawcy (zarówno dotychczasowy jak i przejmujący) u których nie działają zakładowe organizacje związkowe zobowiązani są do poinformowania na piśmie swoich pracowników o przewidywanym terminie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, jego przyczynach, prawnych, ekonomicznych oraz socjalnych skutkach dla pracowników, a także zamierzonych działaniach dotyczących warunków zatrudnienia pracowników, w szczególności warunków pracy, płacy i przekwalifikowania; przekazanie informacji powinno nastąpić co najmniej na 30 dni przed przewidywanym terminem przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę.

Natomiast zgodnie z art. 261 ustawy o związkach zawodowych pracodawcy są obowiązani do poinformowania na piśmie działających u każdego z nich zakładowych organizacji związkowych o przewidywanym terminie tego przejścia, jego przyczynach, prawnych, ekonomicznych oraz socjalnych skutkach dla swoich pracowników, a także zamierzonych działaniach dotyczących warunków zatrudnienia tych pracowników, w szczególności warunków pracy, płacy i przekwalifikowania. Podobnie jak w przypadku art. 231 k.p. niniejsza informacja powinna zostać przekazana zakładowym organizacjom związkowym co najmniej 30 dni przed przewidywanym przejęciem.

Jak zabezpieczyć zbiór danych osobowych?

Wskazane regulacje wbrew obiegowej opinii nie wyczerpują wszystkich obowiązków pracodawców związanych z przejęciem pracowników. Poza wskazanymi obowiązkami zastosowanie ma także art. 25 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych „W przypadku zbierania danych osobowych nie od osoby, której one dotyczą, administrator danych jest obowiązany poinformować tę osobę, bezpośrednio po utrwaleniu zebranych danych, o:

  1. adresie swojej siedziby i pełnej nazwie, a w przypadku gdy administratorem danych jest osoba fizyczna - o miejscu swojego zamieszkania oraz imieniu i nazwisku,
  2. celu i zakresie zbierania danych, a w szczególności o odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych,
  3. źródle danych,
  4. prawie dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania,
  5. uprawnieniach wynikających z art. 32 ust. 1 pkt 7 i 8.”

Forum Kadry

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Lubczyńska

Ekspert z firmy Blachy Pruszyński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »