| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Ochrona danych osobowych > Przechowywanie dokumentów ze zdjęciami w aktach osobowych pracowników

Przechowywanie dokumentów ze zdjęciami w aktach osobowych pracowników

Pracownicy dostarczają nam różne dokumenty ze zdjęciami potwierdzające ich kwalifikacje zawodowe, np. prawo jazdy, dyplom wyższej uczelni itp. Czy dopuszczalne jest przechowywanie w aktach osobowych pracownika kopii tych dokumentów?

WAŻNE!

Nie ma przeszkód prawnych, aby przechowywać w aktach osobowych dokumenty ze zdjęciami pracowników.

Dostęp do dokumentów znajdujących się w aktach osobowych mogą mieć tylko niektóre osoby zatrudnione w komórce kadrowej – upoważnione przez pracodawcę.

Zdjęcia znajdujące się w dokumentach składanych do akt osobowych nie mogą być wykorzystywane w celu niemającym bezpośredniego związku z wykonywaną pracą. Nie można udostępniać takiego zdjęcia osobom trzecim ani wykorzystywać w innym niż wyżej wspomniany celu, gdyż pracodawca naraziłby się na zarzut naruszenia dóbr osobistych pracownika, a konkretnie jego wizerunku.

WAŻNE!

Zdjęcia pracowników znajdujące się w aktach osobowych mogą być wykorzystane tylko do celów związanych z wykonywaniem pracy.

Pracodawca nie może natomiast żądać od kandydatów do pracy oraz od pracowników ich zdjęć. Ogólnie obowiązujące przepisy prawa pracy nie przewidują bowiem takiego uprawnienia pracodawcy. Wyjątkiem od tego jest np. sytuacja, kiedy pracodawca w związku z zatrudnieniem pracownika wystawia mu legitymację, przepustkę lub inny dokument upoważniający pracownika do przebywania na terenie zakładu lub załatwiania spraw służbowych poza zakładem. W takim przypadku, jeżeli z przepisów wewnątrzzakładowych wynika, że te dokumenty zawierają zdjęcie pracownika, pracodawca może go zażądać od pracownika lub kandydata do pracy.

Podstawa prawna

  • art. 111, art. 221 § 1 Kodeksu pracy,
  • art. 23 Kodeksu cywilnego,
  • art. 23 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 ze zm.),
  • § 1, § 4, § 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. Nr 62, poz. 286 ze zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Szeliga

Księgowa - specjalistka w zakładaniu spółek na Cyprze.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »