| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Ochrona danych osobowych > Ograniczenie dostępu do bazy prywatnych numerów telefonów pracowników

Ograniczenie dostępu do bazy prywatnych numerów telefonów pracowników

Nasza firma ma zamiar stworzyć bazę prywatnych numerów telefonów naszych pracowników. Czy tego rodzaju baza może być dostępna dla wszystkich pracowników zakładu pracy?

Nie. Dane kontaktowe pracownika, takie jak prywatny numer telefonu czy adres e-mailowy, są danymi osobowymi chronionymi przepisami prawa. Mogą mieć do nich dostęp jedynie osoby uprawnione, a nie wszyscy pracownicy zatrudnieni w danej firmie.

Pracodawca ma prawo stworzyć bazę prywatnych numerów telefonów swoich pracowników na podstawie art. 22 § 4 k.p. Z jego treści wynika bowiem, że pracodawca może żądać podania innych danych niż wyraźnie wskazane w art. 22 § 1 i 2 k.p., jeżeli obowiązek ich uzyskania wynika z odrębnych przepisów, np. pracodawca może odwołać pracownika z urlopu czy wezwać do świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych. Nie dysponując prywatnym numerem telefonu do pracownika, pracodawca nie mógłby realizować powyższych uprawnień. Może on jednak korzystać z udostępnionego prywatnego numeru telefonu jedynie wyjątkowo, nie może go używać do załatwiania bieżących spraw służbowych.

Dane kontaktowe pracownika są danymi osobowymi, które podlegają ochronie przewidzianej w ustawie o ochronie danych osobowych. Z tego względu nie można ich udostępnić wszystkim pracownikom (np. umieścić w intranecie czy na tablicy informacyjnej). Dostęp do nich mogą mieć wyłącznie osoby pisemnie upoważnione przez administratora danych, czyli pracodawcę. Upoważnienie to powinno wskazywać osobę uprawnioną do przetwarzania danych oraz precyzyjnie wyznaczać zakres tego uprawnienia. Pracodawca jest zobowiązany do prowadzenia pisemnej ewidencji takich osób oraz powinien wyznaczyć administratora bezpieczeństwa informacji. Pracodawca, który jest osobą fizyczną, samodzielnie nadzoruje ochronę danych osobowych. Niezachowanie wymogów koniecznych przy przetwarzaniu danych osobowych może narazić pracodawcę na karę w przypadku kontroli inspektora ochrony danych osobowych. Na podstawie ustawy o ochronie danych osobowych osoby, które przetwarzają dane bez upoważnienia, udostępniają je osobom nieuprawnionym lub umożliwiają takim osobom dostęp podlegają grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności. Warto dodać, że pracodawcy nie mają obowiązku rejestrowania u Generalnego Inspektora Danych Osobowych zbioru danych dotyczących pracowników, osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, członków rodzin tych osób (małżonków i dzieci) oraz osoby, którą należy zawiadomić w razie wypadku.

Podstawa prawna

● Art. 221, 151, 1515, 167 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. nr 80, poz. 432.

● Art. 37 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych – t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 101, poz. 926; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 229, poz. 1497.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Siwicka

Partner Zarządzający w Grupa HR Masters, trener biznesu i executive coach. HR Biznes Partner, z kilkunastoletnią praktyką prowadzenia własnego biznesu. Praktyk HR realizujący projekty z następujących obszarów: planowanie procesów HR, wdrożenia modeli kompetencyjnych, programy rozwojowe czy audyty personalne. Posiada ponad 15 letnie doświadczenie doradcze i trenerskie. W swojej pracy kładzie nacisk na badanie efektywności wszelkich procesów z obszaru polityki personalnej. Uważa, że wszelkie procedury są dla ludzi a nie ludzie dla procedur. W swoich projektach skupia się na realnych korzyściach zarówno dla organizacji jak i pracowników. Wierzy w ludzi i efektywność działań rozwojowych. Śledzi trendy na rynku i w branży – jest nastawiona na innowacyjność i działanie. Współpomysłodawczyni portalu HRPolska.pl, który powstał z zamiłowania do branży HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »