| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Ochrona danych osobowych

Czy osobom, które nie zostały zatrudnione, należy zwracać przesłane przez nie CV

Aktualizacja: 13.11.2009

Nasza firma zajmuje się rekrutacją pracowników do pracy. Otrzymujemy od nich CV wraz ze zdjęciem. Czy należy im zwracać te dokumenty w przypadku, gdy nie dochodzi do zatrudnienia? »

Dane kandydata ubiegającego się o pracę

Aktualizacja: 30.10.2009

Chciałbym zatrudnić pracownika. Mam jednak dylemat, czy mogę go zapytać o doświadczenie zawodowe oraz sytuację rodzinną? Czy może mi udzielić informacji np. o liczbie posiadanych dzieci? »

Ochrona danych osobowych przez pracodawcę

Aktualizacja: 20.11.2009

Pracodawca jest administratorem danych osobowych. Ponosi więc odpowiedzialność za przetwarzanie danych w sposób niezgodny z przepisami ustawy o ochronie danych osobowych. Kary za naruszenia tej ustawy mogą być wysokie. »

Kogo pracodawca powinien upoważnić do przetwarzania danych osobowych zlecając obsługę kadrową firmie zewnętrznej

Aktualizacja: 07.04.2009

Zleciliśmy prowadzenie dokumentacji kadrowej firmie zewnętrznej (biuru księgowemu). Czy w związku z tym powinniśmy upoważnić do przetwarzania danych osobowych imiennie każdą z osób, które w tym biurze będą zajmować się obsługą naszej firmy, czy wystarczy tylko upoważnienie dla właściciela biura? »

Akta osobowe pracownika zatrudnionego po raz kolejny

Aktualizacja: 27.03.2009

Zatrudniłam po raz kolejny tę samą osobę. Czy muszę założyć jej nową teczkę akt osobowych, czy mogę korzystać ze starej? »

Czy kadrowa powinna podpisać oświadczenie o ochronie danych osobowych

Aktualizacja: 11.03.2009

Jestem dyrektorem biblioteki. Zatrudniam kadrową. Czy osoba prowadząca sprawy kadrowe powinna podpisać oświadczenie o przestrzeganiu przepisów ustawy o ochronie danych osobowych? »

Czy pracodawca powinien udzielić bankowi informacji przez telefon

Aktualizacja: 28.01.2009

Pracownik banku zadzwonił do mnie z prośbą o potwierdzenie wysokości zarobków mojego pracownika w związku z ubieganiem się przez niego o kredyt mieszkaniowy. Czy mogę udzielić takiej informacji bankowi nie pytając o zgodę pracownika? Czy nie naruszę w ten sposób przepisów o ochronie danych osobowych? »

Dane osobowe pracownika

Aktualizacja: 28.01.2009

Zakres pozyskiwania danych osobowych zwiększa się po podpisaniu umowy o pracę. Nie oznacza to, że pracodawca może wiedzieć o swoim pracowniku wszystko. Niektórych granic nie może przekroczyć. »

Umowy zawierane z klientami

Aktualizacja: 05.12.2008

Jakie warunki musi spełnić klauzula zgody, którą firma zamierza umieścić w treści umów zawieranych z klientami? »

Czy pracodawca ma prawo zamieszczania w ankietach pytań o sprawy rodzinne i majątkowe pracownika

Aktualizacja: 28.01.2009

Pracownik nie ma obowiązku podawania pracodawcy innych informacji niż zawarte w art. 221 k.p., zwłaszcza gdy dotyczą jego rodziny i bliskich, chyba że taki obowiązek wyraźnie określają inne przepisy ustawowe. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych (art. 52 § 1 pkt 1 k.p.) powinno następować wtedy, gdy stan faktyczny jest klarowny zarówno gdy dotyczy naruszenia obowiązków, jak i winy pracownika (na podstawie wyroku Sądu Najwyższego z 5 sierpnia 2008 r., I PK 37/08). »

Zdaniem GIODO pracodawca nie może żądać od organizacji związkowej imiennej listy pracowników

Aktualizacja: 28.01.2009

Od dawna trwa spór między pracodawcami a związkami zawodowymi dotyczący tego, czy organizacje związkowe powinny przedstawiać pracodawcom imienną listę osób podlegających ochronie związkowej. Wynika on z niejasnych przepisów regulujących tę kwestię. Swoje stanowisko w tej sprawie zajął również Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. W decyzji z 30 czerwca 2008 r. (nr pisma DOLiS/DEC - 397/08/16455) wydanej na wniosek Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” uznał on, że pracodawcy nie mogą żądać od związków zawodowych imiennej listy pracowników korzystających z obrony związku. »

Zdaniem Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, do zamieszczenia na identyfikatorze zdjęcia pracownika potrzebna jest jego zgoda

Aktualizacja: 28.01.2009

W związku z pytaniami pracodawców dotyczącymi potrzeby uzyskiwania zgody pracowników na zamieszczanie na identyfikatorach firmowych zdjęć pracowników, postanowiliśmy zwrócić się z tym pytaniem do Biura Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. W odpowiedzi otrzymaliśmy z Biura GIODO pismo nr DOLiS-035-219/07/461/08, w którym wyjaśniono, że aby zamieścić na identyfikatorze firmowym zdjęcie pracownika, konieczna jest jego zgoda. Jeżeli jednak obowiązujący w zakładzie przepis wewnętrzny nakazuje obowiązek noszenia identyfikatorów ze zdjęciem, to zgoda pracownika nie jest wymagana. »

Udostępnienie danych o zatrudnieniu i zarobkach pracownika

Aktualizacja: 28.01.2009

Wystąpił do nas Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej z prośbą o wydanie zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach pracownika. Czy możemy wydać ośrodkowi takie zaświadczenie, czy możemy je wydać tylko samemu pracownikowi? »

Ochrona danych osobowych podczas zatrudnienia

Aktualizacja: 28.01.2009

Przepisy o ochronie danych osobowych wiążą pracodawcę już na etapie rekrutacji pracowników. Zakres możliwych do pozyskania danych jest węższy w porównaniu z osobami zatrudnionymi. »

Dane kandydatów do pracy

Aktualizacja: 05.12.2008

Czy zestaw danych zawierający aplikacje składane przez przyszłych pracowników (do celów rekrutacji) można zakwalifikować jako zbiór danych. Aplikacje są przechowywane w systemie informatycznym, przy czym kryterium dostępu do tych informacji jest numer referencyjny bądź nazwa stanowiska, na które dana osoba złożyła aplikację? »

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Budzis

Doradca finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK