| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Ochrona danych osobowych > Czy kadrowa powinna podpisać oświadczenie o ochronie danych osobowych

Czy kadrowa powinna podpisać oświadczenie o ochronie danych osobowych

Jestem dyrektorem biblioteki. Zatrudniam kadrową. Czy osoba prowadząca sprawy kadrowe powinna podpisać oświadczenie o przestrzeganiu przepisów ustawy o ochronie danych osobowych?

Tak. Administrator danych przetwarzający (również pracodawca) dane powinien dołożyć szczególnej staranności w celu ochrony interesów osób, których dane te dotyczą (ustawa z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych - DzU z 2002 r. nr 101, poz. 926 ze zm.). Administratorem danych w rozumieniu ustawy jest jednostka organizacyjna, podmiot lub osoba decydująca o celach i środkach przetwarzania danych osobowych.

Przez dane osobowe należy rozumieć cechy wyróżniające daną osobę oraz inne informacje dotyczące tej osoby powodujące brak jej anonimowości. Informacja ma zatem charakter osobowy, jeżeli jest możliwe ustalenie tożsamości osoby, której dotyczy.

Aby uniknąć wykorzystywania zgromadzonych danych w sposób niezgodny z ustawą, administrator danych jest obowiązany zastosować środki techniczne i organizacyjne zapewniające ochronę przetwarzanych danych osobowych odpowiednią do zagrożeń oraz kategorii danych objętych ochroną. Powinien więc zabezpieczyć dane przed ich udostępnieniem osobom nieupoważnionym, utratą, uszkodzeniem lub zniszczeniem.

Dlatego też do przetwarzania danych mogą być dopuszczone wyłącznie osoby posiadające upoważnienie nadane przez administratora danych (pracodawcę). Obowiązek wydania upoważnień pracownikom zatrudnionym przy przetwarzaniu danych osobowych wynika z art. 37 ustawy o ochronie danych osobowych. Ustawodawca nie określa formy ani treści takiego upoważnienia. Ze względów dowodowych należy przyjąć, że powinno ono być wydane na piśmie. Upoważnienie to powinno mieć charakter imienny - w jego treści należy wyraźnie wskazać osobę dysponującą tym upoważnieniem oraz zakres przetwarzania danych osobowych realizowany na jego podstawie. Należałoby przyjąć, że upoważnienie takie powinno być wydane w dwóch egzemplarzach. Jeden pozostawałby na wypadek kontroli w dyspozycji pracownika, drugi zamieszcza się w jego aktach osobowych (część B).

Upoważnienie do dostępu do danych osobowych przetwarzanych powinny otrzymać również osoby zarządzające tym zakładem w imieniu pracodawcy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK