| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czas poświęcony przez pracownika na przebranie się w odzież roboczą

Czas poświęcony przez pracownika na przebranie się w odzież roboczą

 Pracownicy zatrudnieni w naszej firmie wykonują pracę w systemie 3-zmianowym, tj. w godz. od 6.00 do 14.00, w godz. od 14.00 do 22.00, a następnie w godz. od 22.00 do 6.00. Pracując przy linii produkcyjnej korzystają z odzieży roboczej i ochronnej. Czy możemy im nakazać przychodzenie do pracy 15 minut wcześniej, aby przez ten czas mogli się przebrać i zacząć pracę równo o godzinie rozpoczęcia danej zmiany, tj. np. o 6.00? Czy czas poświęcony przez pracowników na przekazanie zmiany zalicza się do ich czasu pracy?


RADA

Czas przeznaczony przez pracowników na przygotowanie się do wykonywania pracy, w tym czas poświęcony na przebranie się w odzież roboczą, nie jest zaliczany do czasu pracy. Zatem pracownicy powinni odpowiednio wcześniej przyjść do pracy, aby móc przystąpić do wykonywania pracy o godzinie rozpoczęcia zmiany. Natomiast czas poświęcony przez pracowników na przekazanie zmiany jest zaliczany do ich czasu pracy.

29.90 złPodróże służbowe - Raporty INFOR - PDF

UZASADNIENIE

Pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy wówczas, gdy jest gotów do wykonywania pracy, a więc znajduje się w zakładzie pracy bądź w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę do świadczenia pracy i na polecenie pracodawcy może rozpocząć wykonywanie pracy. Samo przebywanie pracownika w miejscu, w którym ma wykonywać pracę, nie jest równoznaczne z gotowością do pracy.

WAŻNE!

Czas pracy liczy się od momentu, kiedy pracownik znajduje się w takim stanie psychofizycznym, który umożliwia mu faktyczne wykonywanie pracy w wyznaczonym miejscu.

Pozostawanie w dyspozycji pracodawcy to gotowość pracownika do pracy, a zatem obecność i zachowanie wskazujące, że ma on możliwość i zamiar wykonywania pracy. Przez gotowość do pracy należy rozumieć również przebranie się pracownika w wymaganą przez pracodawcę odzież roboczą i ochronną. Pracownik, który nie przebrał się w odzież roboczą, nie jest bowiem gotowy do wykonywania pracy.

Powszechnie obowiązujące przepisy prawa pracy nie określają szczegółowo okoliczności wskazujących na pozostawanie w dyspozycji pracodawcy, ponieważ o pozostawaniu w takiej dyspozycji decyduje pracodawca. Takie okoliczności powinny zostać sprecyzowane przez przepisy obowiązujące u danego pracodawcy, regulujące organizację i porządek w pracy, takie jak np. układ zbiorowy pracy, regulamin pracy lub informacja o warunkach zatrudnienia, jeżeli pracodawca nie jest zobowiązany do tworzenia regulaminu. W takim przypadku można w przepisach wewnątrzzakładowych określić pozostawanie w dyspozycji pracodawcy przez wskazanie określonych godzin rozpoczynania i kończenia pracy, zgodnie z przyjętym dla pracownika rozkładem czasu pracy.

Ze względu na specyfikę pracy czy rozległość zakładu niezbędne jest czasami dookreślenie w przepisach wewnątrzzakładowych, od jakiego momentu bądź w którym konkretnie miejscu obecność pracownika spełnia wymóg bycia w dyspozycji pracodawcy. Na podstawie takich przepisów w sposób jednoznaczny jest możliwe wliczanie do czasu pracy np. czasu dojścia pracownika do stanowiska pracy czy czasu poświęconego na przekazanie zmiany.

Jeżeli przekazanie zmiany wiąże się z koniecznością podejmowania przez pracownika zadań wynikających z jego zakresu obowiązków lub innych czynności mających znaczenie dla zapewnienia ciągłości pracy i zachowania właściwego procesu produkcji, to wówczas ten czas należy zaliczyć do czasu pracy pracownika.

• art. 128 § 1 Kodeksu pracy.

Patrycja Potocka-Szmoń

specjalista w zakresie prawa pracy

Orzecznictwo uzupełniające:

• Stawienie się pracownika w miejscu wykonywania pracy w stanie nietrzeźwości wyklucza zarówno możliwość świadczenia przez niego pracy, jak też pozostawania w gotowości do jej świadczenia. (Wyrok Sądu Najwyższego z 11 kwietnia 2000 r., I PKN 586/99, OSNP 2001/18/556)

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

PAŹ26
TydzieńPWŚCPSN
40293012345
416789101112
4213141516171819
4320212223242526
4427282930310102

Ostatnio na forum

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem Infor.pl »