| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Polski pracownik delegowany do Francji a dzień wolny w święto narodowe

Polski pracownik delegowany do Francji a dzień wolny w święto narodowe

Pracownik, obywatel polski zatrudniony w naszej firmie w Polsce został skierowany do pracy we Francji na 3 miesiące. W związku z tym zmieniliśmy jego miejsce pracy na Lyon (Francja). Czy w takim przypadku ma on prawo do dnia wolnego 14 lipca br., w którym przypada święto narodowe Francji?RADA

Państwa pracownikowi wykonującemu pracę we Francji będzie przysługiwał dzień wolny od pracy 14 lipca br., w przypadające w tym dniu święto narodowe tego kraju.

UZASADNIENIE

 Pracownicy wykonujący pracę u francuskiego pracodawcy, jak również pracownicy delegowani do tego kraju do pracy, w zakresie przepisów o czasie pracy będą podlegać przepisom prawa miejsca wykonywania pracy. Zmiana miejsca wykonywania przez pracownika pracy na Lyon nie zmienia faktu, że pracownik jest pracownikiem delegowanym. Zgodnie z definicją, która jest określona w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady, za pracownika delegowanego uznaje się takiego pracownika, który przez ograniczony okres wykonuje swoją pracę na terytorium innego Państwa Członkowskiego niż państwo, w którym zwyczajowo pracuje.

Zatem Państwa pracownik, wykonujący pracę we Francji, 14 lipca br. będzie miał dzień wolny tak samo jak rodzimi pracownicy tego państwa. Podobnie sytuacja będzie wyglądała w przypadku innych francuskich dni ustawowo wolnych od pracy.

Pracownikowi delegowanemu do kraju UE należy zagwarantować stosowanie warunków zatrudnienia określonego państwa Unii, ustalonych w tym państwie przez:

• przepisy prawne, rozporządzenia lub przepisy administracyjne,

• umowy zbiorowe lub orzeczenia arbitrażowe uznane za powszechnie stosowane.

Poza dniami wolnymi od pracy pracownik wykonujący pracę we Francji będzie dodatkowo, w zakresie prawa do wypoczynku, musiał przestrzegać podstawowego 35-godzinnego tygodnia pracy.

WAŻNE!

Polskiego pracownika delegowanego do pracy we Francji obowiązują warunki zatrudnienia w zakresie czasu pracy wynikające z francuskich przepisów.

Począwszy od 1 lipca br. pracownicy z Polski mogą bez przeszkód podejmować pracę na terenie Francji. Jest to związane z całkowitym otwarciem rynku pracy tego kraju dla pracowników m.in. z Polski. Obywatel Polski chcąc legalnie podjąć pracę we Francji nie będzie już zatem potrzebował ani karty pobytu, ani zezwolenia na pracę. Nie będzie również musiał nigdzie się rejestrować i wystarczy, że podpisze umowę o pracę.

• art. 14 Kodeksu pracy,

• art. 2 ust. 1, art. 3 ust. 1 dyrektywy 96/71WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 16 grudnia 1996 r. dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług (DzU UE L 97.18.1).

Aleksander P. Kuźniar

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Olimpia Bronowicka

Rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »