| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy można nakazać wykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych

Czy można nakazać wykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych

Pracownik przepracował w br. 150 godzin nadliczbowych. Ostatnio jeden z pracowników zachorował i nakazaliśmy temu pracownikowi pracę w godzinach nadliczbowych. Pracownik jednak odmówił wyjaśniając, że wypracował już obowiązujący w naszym zakładzie limit godzin nadliczbowych i nie możemy nakazać mu takiej pracy. Czy pracownik ma rację? Jeśli nie, to jakie konsekwencje służbowe możemy wobec niego zastosować?

PRZYKŁAD

 Pracownik do maja 2008 r. wypracował łącznie 180 godzin nadliczbowych, z czego 140 z nich było wykonywanych na skutek szczególnych potrzeb pracodawcy, a pozostałe w wyniku konieczności prowadzenia akcji ratowniczej. Pracodawca w tym roku kalendarzowym może zatem polecić pracownikowi jeszcze nie więcej niż 10 godzin nadliczbowych wynikających z potrzeb zakładu pracy. Nadgodziny wynikające z konieczności prowadzenia akcji ratowniczej nie są wliczane do rocznego limitu 150 godzin nadliczbowych, a zatem pracodawca może je polecać pracownikowi w takim wymiarze, jaki jest konieczny.

Jeśli nie został określony inny roczny limit godzin nadliczbowych, tak jak ma to miejsce w Państwa zakładzie, pracodawca nie ma prawnej możliwości polecania pracownikowi pracy nadliczbowej wynikającej ze szczególnych potrzeb zakładu pracy w wymiarze przekraczającym 150 godzin w roku kalendarzowym. Nie ma również prawnej możliwości polecania pracownikowi pracy nadliczbowej w wymiarze przekraczającym, łącznie z normalnym czasem pracy, 48 godzin przeciętnie na tydzień. W sytuacji zaś, gdy pracodawca narusza ten zakaz i poleca pracownikowi pracę w wymiarze przekraczającym ww. limity, pracownik może odmówić wykonania takiego polecenia. Pracownik ma bowiem obowiązek wykonywania poleceń pracodawcy, jeżeli:

• są one związane z pracą,

• nie pozostają w sprzeczności z przepisami Kodeksu pracy lub umowy o pracę.

Polecenie pracy nadliczbowej przekraczającej limit godzin nadliczbowych jest poleceniem sprzecznym z przepisami prawa, a zatem nie musi być wykonane przez pracownika. W takiej sytuacji pracownik nie może być ukarany za odmowę wykonania polecenia pracodawcy. Odmawiając wykonywania pracy nadliczbowej, pracownik nie narusza prawa, lecz korzysta ze swego prawa.

W omawianej sytuacji, aby wyznaczyć pracownikowi jeszcze w tym roku pracę w godzinach nadliczbowych ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy, musieliby Państwo wprowadzić do przepisów wewnątrzzakładowych lub w razie ich braku do umowy o pracę wyższy niż 150 godzin limit godzin nadliczbowych do przepracowania.

• art. 100 § 1, art. 131, art. 151 § 1, § 3-4 Kodeksu pracy.

Monika Wacikowska

specjalista w zakresie prawa pracy, były pracownik Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy

Narzędzia kadrowego

Ośrodki konferencyjno- szkoleniowe

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Anna Kopciowska

Coach, Trener Biznesu, Rozwoju Osobistego i Motywacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »