| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jak rozliczyć pracę w dniu wolnym udzielonym za 3 maja

Jak rozliczyć pracę w dniu wolnym udzielonym za 3 maja

W naszej firmie obowiązuje 3-miesięczny (kwartalny) okres rozliczeniowy. Piątek 2 maja był dla naszych pracowników dniem wolnym w zamian za sobotę 3 maja. Jeden z zatrudnionych, mimo że wcześniej wyznaczyliśmy ten dzień jako wolny, musiał przyjść do pracy, aby wyładować wózkiem widłowym TIR-a, który przyjechał niespodziewanie tego dnia z transportem. Jaki dodatek do wynagrodzenia przysługuje pracownikowi w związku z pracą w tym dniu, jeżeli pracownik przepracował 8 godzin?

RADA

Za pracę w dniu wolnym udzielonym w zamian za 3 maja (sobota) są Państwo zobowiązani wypłacić pracownikowi 100% dodatku do wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

Zgodnie z obowiązującymi przepisami każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. W maju br. wystąpiły 3 dni świąteczne obniżające ten wymiar, tj. 1, 3 i 22 maja. Zatem obowiązujący pracowników wymiar czasu pracy w maju br. wyniósł 152 godziny (19 dni roboczych).

Jeżeli Państwa pracownik wykonywał pracę 2 maja, który został w zakładzie ustalony jako dzień wolny w związku ze świętem 3 maja, to wypracowane przez niego godziny w tym dniu powodują przekroczenie obowiązującego go wymiaru czasu pracy. W celu zrekompensowania pracownikowi tej pracy mogą Państwo udzielić mu w zamian innego dnia wolnego od pracy do końca okresu rozliczeniowego. Jeżeli pracownikowi nie zostanie udzielony taki dzień, należy mu wypłacić wynagrodzenie za każdą godzinę pracy 2 maja wraz ze 100% dodatkiem. Wynika to z faktu, że w takiej sytuacji wystąpią godziny nadliczbowe wynikające z przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy, za które pracownikowi przysługuje 100% dodatek.

Zgodnie ze stanowiskiem Państwowej Inspekcji Pracy (stanowisko Komisji Prawnej Głównego Inspektora Pracy w sprawie pracy w godzinach nadliczbowych z tytułu przekroczenia przeciętnej, tygodniowej normy czasu pracy, Warszawa, 12 stycznia 2005 r.) do przekroczenia normy średniotygodniowej dochodzi w przypadku pracy ponad obowiązujący w danym okresie wymiar czasu pracy, ustalony dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy, która nie stanowi pracy w dobowych godzinach nadliczbowych. Zatem godziny pracy Państwa pracownika 2 maja będą pracą ponad obowiązujący go wymiar czasu pracy i tym samym ponad obowiązującą przeciętną tygodniową normę czasu pracy, za które przysługuje wynagrodzenie wraz ze 100% dodatkiem. Takie stanowisko jest uzasadnione koniecznością zapewnienia równego traktowania w zatrudnieniu pracowników oraz zapobiegania obchodzeniu w tym zakresie przepisów przez pracodawców.

Należy zaznaczyć, że odmienne stanowisko zajęło w tej sprawie Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, zgodnie z którym pracą w średniotygodniowych godzinach nadliczbowych jest praca ponad 40 godzin przeciętnie w tygodniu w danym okresie rozliczeniowym. Bez znaczenia w tym przypadku jest przekroczenie wymiaru czasu pracy. Zgodnie z tym stanowiskiem, mimo że Państwa pracownik przepracował więcej godzin, niż to wynika z obowiązującego wymiaru, nie powinien otrzymać za te godziny żadnego dodatku.

PRZYKŁAD

Pracownik w maju br. przebywał 4 dni na urlopie wypoczynkowym. Oprócz tego wykonywał pracę w dniach wolnych wynikających z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy (sobota), tj.: 10, 17, 24, 31 maja. Przyjmując interpretację Ministerstwa Pracy, pracownikowi za pracę w soboty nie przysługiwałby żaden dodatek do wynagrodzenia.

Stanowisko Ministerstwa należy uznać za nieuzasadnione i krzywdzące pracownika. Wykonywanie przez pracownika pracy ponad obowiązujący wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym powoduje przekroczenie normy średniotygodniowej, co uprawnia do wynagrodzenia wraz ze 100% dodatkiem za każdą godzinę takiej pracy. Państwa pracownikowi, w razie braku rekompensaty przepracowanych godzin czasem wolnym (w okresie rozliczeniowym), będzie przysługiwał 100% dodatek za pracę 2 maja.

art. 130 § 2, § 3, art. 1511 Kodeksu pracy.

Aleksander P. Kuźniar

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Nikolay Kirov

Od 1996 r. wykładowca i doradca w zakresie: • Negocjacji, Budowania Relacji i Kreowania Wartości Dodanej w biznesie • Przywództwa, wdrażania zmian organizacyjnych i rozwiązywania konfliktów • Negocjacji Strategicznych i Międzykulturowych, Budowania modelów e-Biznesu i Strategii Przez prawie 20 lat ponad 50 000 osób brało udział w moich wykładach, szkoleniach i sesjach strategicznych podczas realizacji Programów Rozwojowych dla Korporacji i Przedsiębiorców, studiów podyplomowych, programów Master of Business Administration: Executive MBA, MBA IT, MBA HR, MBA FINANSE, MBA dla Inżynierów, MBA dla kadry Medycznej a także na międzynarodowym programie Executive MBA realizowanym w języku rosyjskim na Białorusi. Wykładowca „Kozminski AMP - Advanced Management Program” - realizacja Warszawa - Barcelona, na którym prowadziłem zajęcia w EADA Business School. Na swoich kursach pokazuje jak umiejętności negocjowania i budowania relacji w biznesie przekładają się bezpośrednio na korzyści ekonomiczne i zadowolenie partnerów. Jak podpisywać korzystniejsze długoterminowo kontrakty. Obecnie jest Dyrektorem ds. Strategii i Rozwoju - Center of Excellence - Centrum Doradztwa i Kształcenia Menedżerów - Akademii Leona Koźmińskiego. Partnerem i członkiem zarządu „Kirov Strategic Negotiators” Sp. z o.o., Członkiem Zarządu Fundacji BARGEWORK, Członkiem Rady Naukowej Fundacji „Pasja do Edukacji i Rozwoju”, członkiem Kapituły Nagrody PNSA - Polish National Sales Awards, Członkiem Kapituły nagrody "Lwy Koźmińksiego" oraz członkiem Kolegium Redakcyjnego czasopisma "Management and Business Administration. Central Europe". Koordynator merytoryczny programu studiów Koźmiński MBA dla Inżynierów oraz studiów podyplomowych „Strategiczne Zarządzanie Sprzedażą i Zespołem Sprzedaży”. Jest również opiekunem i promotorem kilkudziesięciu strategicznych projektów doradczych prowadzonych w ramach programów MBA, oraz opiekunem i promotorem ponad 200 projektów doradczych dla administracji publicznej. Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK