| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy czas dojazdu pracownika do pracy może być wliczany do jego czasu pracy

Czy czas dojazdu pracownika do pracy może być wliczany do jego czasu pracy

Nasza firma dowozi pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych do pracy firmowym busem. Ułatwiamy im w ten sposób dojazd do pracy. Pracę zaczynają od godz. 7.00 w Warszawie, ale już o 6.30 wyjeżdżają do niej zakładowym samochodem z Legionowa. Czy w tym przypadku czas dojazdu do pracy wliczamy do czasu pracy pracowników?

RADA

W przedstawionej sytuacji czas dojazdu do pracy nie może być zaliczony do czasu pracy. Okoliczność, że dowóz pracowników został zorganizowany przez pracodawcę (tj. przy wykorzystaniu jego transportu), nie ma wpływu na zaliczenie czasu dojazdu do zakładu pracy do czasu pracy pracowników.

UZASADNIENIE

Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.

Zatem najczęściej okres pozostawania w dyspozycji pracodawcy rozpoczyna się od momentu stawienia się pracownika w wyznaczonym czasie w zakładzie pracy lub w innym miejscu, w którym praca ma być wykonywana, a kończy się z upływem określonego czasu pracy albo później, jeśli pracownik został zobowiązany do pracy w godzinach nadliczbowych. Czasu dojazdu do pracy nie zalicza się zatem do czasu pracy.

Pracownik przybywając na miejsce, z którego odjeżdża zakładowy samochód, a potem znajdując się w firmowym busie, nie jest w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy ani nie pozostaje w gotowości do jej świadczenia. Zorganizowany przez pracodawcę transport ma na celu jedynie ułatwić pracownikom stawienie się na określony czas do pracy. Korzystanie przez pracowników ze zorganizowanego przez pracodawcę transportu nie jest obowiązkowe. W omawianym przypadku pracownicy dojeżdżający do pracy firmowym busem wykazują gotowość do pracy od momentu przyjazdu do zakładu pracy i dopiero od tej chwili mogą Państwo dysponować ich czasem. Nie ma zatem podstaw, aby czas ich dojazdu do pracy był zaliczany do czasu pracy.

Inaczej w przedstawionej sytuacji byłoby z dojazdem do miejsca pracy, gdyby pracownik musiał stawić się do firmy w Legionowie, gdzie byłoby jego stałe miejsce pracy, a następnie zostałby przewieziony przez pracodawcę na miejsce wykonywania pracy np. w Warszawie. Wówczas należy uznać, że rozpoczął on pracę w stałym miejscu pracy (Legionowo), mimo że będzie ją wykonywać w innym wyznaczonym przez pracodawcę miejscu (Warszawa). Dojazd takiego pracownika do miejsca faktycznego wykonywania pracy (Warszawa) należy traktować jako podróż służbową. Okres tej podróży służbowej wlicza się do czasu pracy, jeżeli przypada ona w czasie pracy, czyli w godzinach ustalonych dla pracownika zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

art. 128 Kodeksu pracy.

Emilia Bartkowiak

aplikant radcowski

Orzecznictwo uzupełniające:

Czas przejazdu pracownika drużyny trakcyjnej PKP z jego zakładu pracy do miejsca wykonywania pracy tzw. pozapociągowej jest czasem pracy tylko wtedy, gdy pracownik ten był zobowiązany do stawienia się w zakładzie pracy przed rozpoczęciem przejazdu. (Uchwała Sądu Najwyższego z 18 marca 1998 r., III ZP 20/97, OSNP 1998/21/619)

Wszelkie przejazdy pracownika, wykonującego prace w terenie, z miejsca zakwaterowania do miejsca pracy i z powrotem są objęte czasem pracy, pozostaje on bowiem w czasie tych przejazdów w dyspozycji pracodawcy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 27 maja 1978 r., I PR 31/78, OSP 1979/11/191)

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Robert Ratajczak

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »