| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jak rozliczyć czas pracy pracownika, który pracował krócej z powodu zmiany czasu z zimowego na letni

Jak rozliczyć czas pracy pracownika, który pracował krócej z powodu zmiany czasu z zimowego na letni

W naszym zakładzie praca odbywa się na 3 zmiany w równoważnym systemie czasu pracy. Pracownicy, którzy pracowali na zmianie nocnej z 29 na 30 marca br. w godzinach od 22.00 do 6.00 rano ze względu na zmianę czasu z zimowego na letni przepracowali faktycznie 7 godzin zamiast 8 godzin. Ile godzin pracy w takim przypadku należy wpisać pracownikom do ewidencji czasu pracy? Czy można nakazać pracownikom odpracowanie tej 1 godziny w innym dniu w okresie rozliczeniowym? Za ile godzin należy wypłacić pracownikom wynagrodzenie i dodatek za godziny nocne? Pora nocna w zakładzie jest ustalona w godz. między 22.00 a 6.00.

Należy jednak pamiętać, że gdyby pracownik w związku z tą sytuacją nie osiągnął obowiązującego minimalnego wynagrodzenia za pracę (od 1 stycznia 2008 r. - 1126 zł brutto), będzie mu przysługiwało wyrównanie do tego minimum. W przypadku natomiast, gdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości, nie ma podstaw do obniżenia mu tego wynagrodzenia nawet w sytuacji niewypracowania przez pracownika obowiązującego wymiaru czasu pracy.

Wykonywanie przez pracowników krótszej pracy w związku ze zmianą czasu z zimowego na letni nie może również stanowić podstawy do nakazania pracownikom odpracowania tej 1 godziny. Taki problem może jednak wystąpić szczególnie u pracodawcy zatrudniającego pracowników w podstawowym systemie czasu pracy. Pracownicy zatrudnieni w tym systemie wypracują bowiem w okresie rozliczeniowym o jedną godzinę mniej, niż wynika to z obowiązującego wymiaru czasu pracy obliczanego na podstawie przepisów Kodeksu pracy.

W przypadku wprowadzenia dla pracowników równoważnego systemu czasu pracy, jak ma to miejsce w Państwa zakładzie, takiego problemu już nie ma. Pracownikowi zatrudnionemu w systemie równoważnym można bowiem zaplanować w harmonogramie pracę w sposób zapewniający wypracowanie pełnego wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym. Nie ma wówczas przeszkód, by zaplanowaną pracownikowi pracę przez 7 godzin z 29 na 30 marca zrównoważyć dłuższym czasem pracy w innym dniu okresu rozliczeniowego.

Jeżeli Państwo nie rozplanowali w grafiku od razu tej 1 godziny nieprzepracowanej z powodu zmiany czasu na letni, to mogą Państwo zmienić grafik uwzględniając tę godzinę pracy. Będzie to jednak niedopuszczalne, jeżeli wewnętrzne przepisy obowiązujące w Państwa zakładzie wymieniają wyczerpująco przypadki, w których można zmienić grafik czasu pracy i nie określają, że można to zrobić w związku ze zmianą czasu.

• art. 80, art. 130, art. 149 § 1, art. 1517 § 1 Kodeksu pracy,

• art. 2 ustawy z 10 grudnia 2003 r. o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2004 r. nr 16, poz. 144),

• § 1 ust. 1 pkt 5 i ust. 2 rozporządzenia z 15 marca 2004 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2004-2008 (DzU nr 45, poz. 418).

Aleksander P. Kuźniar

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK