| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Dodatek za pracę świadczoną po godzinach

Dodatek za pracę świadczoną po godzinach

Pracownik wystąpił do nas z żądaniem wypłaty dodatkowego wynagrodzenia i dodatku za godziny nadliczbowe. Rzeczywiście, przez dwa dni przebywał w firmie dłużej (w godz. od 9.00 do 20.00, podczas gdy jego harmonogram czasu pracy przewiduje pracę w godz. od 9.00 do 17.00), co zostało stwierdzone w książce wejść/wyjść. Czy musimy spełnić żądanie pracownika, skoro wiemy, że podczas swoich zwykłych godzin roboczych sporo czasu (łącznie ponad 3 godziny) poświęcił na surfowanie po internecie (w celach prywatnych), zamiast na pracę? Czy możemy odmówić mu wypłaty wynagrodzenia z tytułu godzin nadliczbowych, argumentując to tym, że część czasu pracy wykorzystywał do celów prywatnych?

Jak stwierdził Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z 20 listopada 1997 roku (III APa 63/97), „usuwanie następstw wadliwie wykonywanej pracy, usterek nie należy do czasu pracy pracownika. Praca tego rodzaju nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych.” W Państwa przypadku należy więc przyjąć, że praca „po godzinach” na polecenie pracodawcy, będąca konsekwencją wadliwej pracy w wyznaczonych godzinach, jest usuwaniem wady (wadliwej pracy), za którą wynagrodzenie nie przysługuje. Pracownik pozostał bowiem w pracy, aby wykonać zadania przydzielone mu przez pracodawcę, które mógł wykonać w normalnym czasie pracy, ale tego nie zrobił, ponieważ poświęcił czas pracy na surfowanie w internecie w celach prywatnych.

Jeżeli pracownik do godz. 20.00 wykonał należycie pracę, którą powinien wykonać w swojej dniówce roboczej, to przysługuje mu za ten dzień (8 godzin pracy) wynagrodzenie stosownie do przepisu mówiącego, że jeżeli wadliwość produktu lub usługi została usunięta przez pracownika, przysługuje mu wynagrodzenie odpowiednie do jakości produktu lub usługi.

Należy pamiętać, że to na Państwu, jako pracodawcy, leży obowiązek wykazania winy pracownika, jeżeli stwierdzą Państwo, że praca nie była wykonana z należytą starannością i sumiennością w czasie normalnych godzin pracy.

• art. 80, art. 82, art. 128 § 1, art. 1511 Kodeksu pracy.

Żaneta Markuszewska-Domańska

specjalista w zakresie prawa pracy

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Atos

Międzynarodowy lider w branży usług informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »