| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Z powodu przestoju pracownicy nie wypracowali obowiązującego ich wymiaru godzin

Z powodu przestoju pracownicy nie wypracowali obowiązującego ich wymiaru godzin

W naszej firmie w lutym br. był przestój i wszyscy pracownicy nie wykonywali pracy przez 16 godzin. Na początku marca br. 2 pracowników przepracowało 16 godzin nadliczbowych w związku z pracą powyżej 8 godzin na dobę w swoje dni robocze, tj. przypadające od poniedziałku do piątku. Czy w takim przypadku musimy rekompensować im pracę w godzinach nadliczbowych, jeżeli w okresie rozliczeniowym przepracują liczbę godzin wynikającą z obowiązującego ich wymiaru czasu pracy? W naszym zakładzie obowiązuje 3- miesięczny okres rozliczeniowy, który przypada od 1 stycznia do 31 marca br.

Zgodnie z ogólna zasadą, pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeśli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, np. przestoju, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną. Jeśli taki składnik nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania pracownikowi za czas przestoju przysługuje 60% wynagrodzenia ustalonego na zasadach obowiązujących przy określaniu wysokości wynagrodzenia za czas urlopu. W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Powyższe wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za czas niezawinionego przez niego przestoju. W sytuacji zaś, gdy przestój został spowodowany zawinionym przez pracownika działaniem lub zaniechaniem, wynagrodzenie takie nie przysługuje. Za czas przestoju spowodowanego warunkami atmosferycznymi pracownikowi przysługuje wynagrodzenie tylko w przypadkach, gdy wykonywana przez niego praca uzależniona jest od tych warunków oraz dodatkowo, gdy przepisy prawa pracy takie wynagrodzenie mu przyznają.

• art. 81, art. 130 § 1-2, art. 1511, art. 1512 Kodeksu pracy.

Monika Wacikowska

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Szkolenia 24 h

internetowy serwis szkoleń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »