| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy istnieją ograniczenia w zakresie częstotliwości zlecania dyżurów pracownikom

Czy istnieją ograniczenia w zakresie częstotliwości zlecania dyżurów pracownikom

Przepisy nie wskazują na jakiekolwiek ograniczenia w zakresie liczby dyżurów poza kwestią zapewnienia pracownikom minimalnego wypoczynku. Czy w związku z tym mogę zlecać pracownikom pełnienie dyżurów po pracy praktycznie codziennie, uwzględniając jedynie odpoczynki dobowe i tygodniowe? Czy taka praktyka może spotkać się z zarzutami nieprawidłowej organizacji pracy?

Zlecając z dużą częstotliwością dyżury w rzeczywistości pracodawca będzie planować pracę w godzinach nadliczbowych, co jest niedopuszczalne. Dlatego dyżur nie może być zwykłym elementem organizacji pracy, lecz powinien występować wyjątkowo - musi istnieć możliwość uzasadnienia dyżuru szczególnymi potrzebami pracodawcy bądź co najmniej dużym prawdopodobieństwem wystąpienia takich potrzeb.

Częste zlecanie dyżurów przy zachowaniu jedynie okresów odpoczynku także będzie stanowiło nadużycie prawa przez pracodawcę oraz będzie naruszało zasady współżycia społecznego (art. 8 Kodeksu pracy).

Nie da się jednak wytyczyć wyraźnych granic wskazujących na dopuszczalną częstotliwość dyżurów. Ocena zawsze należy do pracodawcy, który - podobnie jak przy zlecaniu pracy w godzinach nadliczbowych - musi kierować się zasadą, że dyżur pracownika to wyjątkowa sytuacja.

• art. 8, art. 128, art. 132, art. 133, art. 151, art. 1515 Kodeksu pracy.

Marek Rotkiewicz

specjalista ds. zatrudnienia

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Maria Sieńko

Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »