| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Kara porządkowa za niekorzystanie z dodatkowej przerwy

Kara porządkowa za niekorzystanie z dodatkowej przerwy

W moim zakładzie pracy obowiązuje godzinna przerwa niewliczana do czasu pracy. Jednak niektórzy pracownicy nie zaprzestają w tym czasie pracy i nie korzystają z niej. Czy mogę nałożyć na nich karę regulaminową?

RADA

Ma Pan prawo nałożenia kary upomnienia lub nagany na pracowników, którzy nie wykorzystują wprowadzonej w zakładzie pracy przerwy. Podstawą nałożenia kary jest nieprzestrzeganie przez pracowników ustalonego porządku pracy.

UZASADNIENIE

Dodatkową przerwę, trwającą maksimum godzinę, ma prawo wprowadzić każdy pracodawca. Wprowadza się ją w:

• układzie zbiorowym pracy - jeżeli u pracodawcy obowiązuje taki akt,

• regulaminie pracy - gdy u danego pracodawcy nie ma układu zbiorowego,

• umowie o pracę - jeżeli w firmie nie ma układu zbiorowego, a pracodawca nie ma obowiązku tworzenia regulaminu pracy.

Taka dodatkowa przerwa nie jest wliczana do czasu pracy pracownika. Nie przysługuje za nią także dodatkowe wynagrodzenie, a pracownik może ją wykorzystać w sposób dowolny na cele prywatne. Nie powinien jednak świadczyć w tym czasie pracy. Takie działanie może bowiem skutkować powstaniem godzin nadliczbowych, a tym samym roszczeniem pracownika o wypłatę należnego z tego tytułu wynagrodzenia.

PRZYKŁAD

Pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy, którą świadczy po 8 godzin dziennie. Pracodawca wprowadził w firmie dodatkową przerwę w godzinach od 12.00 do 13.00. Pracownik jednak z tej przerwy nie korzystał i przez 5 dni wykonywał pracę przez 9 godzin dziennie, przekraczając dobowy wymiar czasu pracy. W takim przypadku pracodawca musi oddać pracownikowi czas wolny lub zapłacić dodatki w wysokości 50% wynagrodzenia za 5 godzin nadliczbowych.

Pracodawca niepodejmujący działań dyscyplinujących wobec pracowników, którzy czas przerwy wykorzystują na wykonywanie pracy, powinien liczyć się z konsekwencjami. Jak wynika z orzecznictwa sądowego, świadczenie przez pracownika pracy w godzinach nadliczbowych nie musi odbywać się tylko na wyraźne polecenie pracodawcy, ale również za jego milczącym przyzwoleniem. W wyroku z 26 maja 2000 r. (I PKN 667/99, OSNP 2001/22/662) Sąd Najwyższy stwierdził, że „warunkiem przyjęcia dorozumianej zgody pracodawcy na pracę w godzinach nadliczbowych jest świadomość pracodawcy, że pracownik wykonuje taką pracę”.

Zanim jednak pracodawca skorzysta z radykalnych rozwiązań, może przeprowadzić rozmowę z pracownikami i ustalić przyczyny, dla których rezygnują oni z dodatkowej przerwy. Być może rozwiązaniem problemu będzie zmiana organizacji pracy, polegająca np. na likwidacji dodatkowej przerwy lub jej zniesieniu dla niektórych działów organizacyjnych zakładu pracy.

W przypadku gdy zastosowanie kary porządkowej nie wpłynie na zmianę postępowania pracowników, pracodawca może im wypowiedzieć umowy o pracę z powodu naruszania organizacji i porządku w pracy polegającego na wykonywaniu pracy w czasie dodatkowej przerwy.

• art. 108 § 1, art. 141, art. 151, art. 1511 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy.

Beata Naróg

specjalista w zakresie prawa pracy, były wieloletni pracownik Państwowej Inspekcji Pracy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wolny

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK