| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Kara porządkowa za niekorzystanie z dodatkowej przerwy

Kara porządkowa za niekorzystanie z dodatkowej przerwy

W moim zakładzie pracy obowiązuje godzinna przerwa niewliczana do czasu pracy. Jednak niektórzy pracownicy nie zaprzestają w tym czasie pracy i nie korzystają z niej. Czy mogę nałożyć na nich karę regulaminową?

RADA

Ma Pan prawo nałożenia kary upomnienia lub nagany na pracowników, którzy nie wykorzystują wprowadzonej w zakładzie pracy przerwy. Podstawą nałożenia kary jest nieprzestrzeganie przez pracowników ustalonego porządku pracy.

UZASADNIENIE

Dodatkową przerwę, trwającą maksimum godzinę, ma prawo wprowadzić każdy pracodawca. Wprowadza się ją w:

• układzie zbiorowym pracy - jeżeli u pracodawcy obowiązuje taki akt,

• regulaminie pracy - gdy u danego pracodawcy nie ma układu zbiorowego,

• umowie o pracę - jeżeli w firmie nie ma układu zbiorowego, a pracodawca nie ma obowiązku tworzenia regulaminu pracy.

Taka dodatkowa przerwa nie jest wliczana do czasu pracy pracownika. Nie przysługuje za nią także dodatkowe wynagrodzenie, a pracownik może ją wykorzystać w sposób dowolny na cele prywatne. Nie powinien jednak świadczyć w tym czasie pracy. Takie działanie może bowiem skutkować powstaniem godzin nadliczbowych, a tym samym roszczeniem pracownika o wypłatę należnego z tego tytułu wynagrodzenia.

PRZYKŁAD

Pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy, którą świadczy po 8 godzin dziennie. Pracodawca wprowadził w firmie dodatkową przerwę w godzinach od 12.00 do 13.00. Pracownik jednak z tej przerwy nie korzystał i przez 5 dni wykonywał pracę przez 9 godzin dziennie, przekraczając dobowy wymiar czasu pracy. W takim przypadku pracodawca musi oddać pracownikowi czas wolny lub zapłacić dodatki w wysokości 50% wynagrodzenia za 5 godzin nadliczbowych.

Pracodawca niepodejmujący działań dyscyplinujących wobec pracowników, którzy czas przerwy wykorzystują na wykonywanie pracy, powinien liczyć się z konsekwencjami. Jak wynika z orzecznictwa sądowego, świadczenie przez pracownika pracy w godzinach nadliczbowych nie musi odbywać się tylko na wyraźne polecenie pracodawcy, ale również za jego milczącym przyzwoleniem. W wyroku z 26 maja 2000 r. (I PKN 667/99, OSNP 2001/22/662) Sąd Najwyższy stwierdził, że „warunkiem przyjęcia dorozumianej zgody pracodawcy na pracę w godzinach nadliczbowych jest świadomość pracodawcy, że pracownik wykonuje taką pracę”.

Zanim jednak pracodawca skorzysta z radykalnych rozwiązań, może przeprowadzić rozmowę z pracownikami i ustalić przyczyny, dla których rezygnują oni z dodatkowej przerwy. Być może rozwiązaniem problemu będzie zmiana organizacji pracy, polegająca np. na likwidacji dodatkowej przerwy lub jej zniesieniu dla niektórych działów organizacyjnych zakładu pracy.

W przypadku gdy zastosowanie kary porządkowej nie wpłynie na zmianę postępowania pracowników, pracodawca może im wypowiedzieć umowy o pracę z powodu naruszania organizacji i porządku w pracy polegającego na wykonywaniu pracy w czasie dodatkowej przerwy.

• art. 108 § 1, art. 141, art. 151, art. 1511 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy.

Beata Naróg

specjalista w zakresie prawa pracy, były wieloletni pracownik Państwowej Inspekcji Pracy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Jolanta Mieczkowska-Luto

Psycholog międzykulturowy, trener biznesu z 14-letnim doświadczeniem, licencjonowany trener Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, zastępca kierownika szkół trenerskich Ośrodka INTRA. Absolwentka Szkoły Warsztatu i Treningu Psychologicznego, Studium Treningu Interpersonalnego, Kursu Pomocy Psychologicznej, Akademii Analizy Transakcyjnej. Specjalizuje się w realizacji szkoleń m.in. z zakresu współpracy zespołowej, komunikacji, asertywności i efektywności osobistej i edukacji trenerów. Wykłada i prowadzi zajęcia w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w zakresie podstaw treningu i warsztatu psychologicznego. . W pracy szkoleniowej korzysta ze sprawdzonych narzędzi diagnostycznych tj. D3TM (DISC Personality Assesment, TEAMS, VALUES). W zakresie tej metody jest jedną z trzech osób w Polsce mogących nadawać międzynarodowy certyfikat Certified Behavioral Consultant. Współautorka (z Agatą Kołodziejczyk-Stryjek) kursów w ramach Akademii Charaktery: Znajdź czas (poświęcony efektywności osobistej) oraz Własnym głosem (dotyczący autoprezentacji oraz radzenia sobie z nieśmiałością)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK