| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jak rekompensować dyżur pełniony w dniu wolnym od pracy

Jak rekompensować dyżur pełniony w dniu wolnym od pracy

Pracownik świadczący pracę w systemie podstawowym od poniedziałku do piątku, pełnił w zakładzie pracy dyżur w dniu dla siebie wolnym od pracy, tj. w sobotę. Przez 4 godziny tego dyżuru nie podjął pracy. Jak w takim razie należy mu ten dyżur rozliczyć? Czy pracownikowi przysługuje cały dzień wolny do odbioru za dyżur, czy tylko czas wolny odpowiadający długości dyżuru, tj. 4 godziny wolne?

W przypadku gdy dyżur w dniu wolnym był wykonywany przez pracownika w domu i w trakcie tego dyżuru pracownik został wezwany do wykonywania pracy, to za czas dyżuru, gdy nie wykonywał pracy, nie przysługuje mu żadna rekompensata, a za czas wykonywania pracy - inny dzień wolny w terminie z nim uzgodnionym, udzielony nie później niż do końca okresu rozliczeniowego.

W taki sam sposób rozlicza się dyżur wykonywany w niedzielę lub święto niebędące dla pracownika dniem pracy. Jeśli bowiem pracownik wykonywał dyżur w niedzielę lub święto i podczas tego dyżuru był zobowiązany wykonywać pracę przez chociażby krótki czas, to za czas tej pracy przysługuje mu inny dzień wolny lub 100% dodatek do wynagrodzenia za czas tej pracy. Za czas samego dyżuru przypadającego w niedzielę lub święto, polegającego na pozostawaniu do dyspozycji pracodawcy, przysługuje czas wolny od pracy w wymiarze odpowiadającym wymiarowi tego dyżuru, a gdy był on pełniony w domu - nie przysługuje za jego czas żadna rekompensata.

• art. 1513, art. 1515 § 1 i § 3, art. 15111 § 1 Kodeksu pracy.

Monika Kaźmierczak

specjalista w zakresie prawa pracy

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Rzeszotarski

Business Development Manager & UC Specialist, Jabra

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »