| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Kiedy szkolenie wlicza się do czasu pracy

Kiedy szkolenie wlicza się do czasu pracy

Pracownica pracująca na zmiany w systemie równoważnego czasu pracy po 12 godzin została wysłana na szkolenie zorganizowane przez pracodawcę w sobotę, czyli w dniu, który był dla niej dniem wolnym od pracy. Czy za ten dzień przysługuje jej inny dzień wolny od pracy? Czy dzień szkolenia wlicza się do czasu pracy? Należy podkreślić, że pracodawca wymagał od pracowników udziału w tym szkoleniu, co w praktyce odebrało im wolną sobotę - pyta Czytelnik z Wrocławia.

Szkolenie takie ma charakter zatrudnienia w dniu wolnym od pracy, który powinien być pracownikowi zrekompensowany. Jedynym wyraźnie uregulowanym rodzajem szkoleń w tej kwestii są szkolenia z zakresu bhp.

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy, jakie nakłada na niego Kodeks pracy, jest ułatwianie pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych (art. 94 pkt 6 k.p.). Kodeks nie precyzuje jednak, w jaki sposób pracodawca ma ten obowiązek wykonywać. W grę może wchodzić zgoda na udział w szkoleniach nieorganizowanych przez pracodawcę. Najczęściej spotykaną formą jest udział w szkoleniu organizowanym przez pracodawcę w czasie pracy lub w dni wolne od pracy.

Przepisy prawa pracy nie regulują wyraźnie zasad wliczania szkoleń do czasu pracy. Jak wynika z opisanej sytuacji, pracownica pracuje w równoważnym systemie czasu pracy, co wiąże się z tym, że ma ona większą liczbę dni wolnych od obowiązku świadczenia pracy. Szkolenie organizowane przez pracodawcę w dniu wolnym od pracy połączone z obowiązkiem uczestnictwa w tym szkoleniu ma charakter zatrudnienia w dniu wolnym, który wynika z rozkładu czasu pracy pracownika. Z tego też powodu obecność na szkoleniu powinna być pracownikowi zrekompensowana. W praktyce oznacza to, że pracodawca powinien udzielić dnia wolnego od pracy w innym terminie, w przyjętym okresie rozliczeniowym dla tego stanowiska pracy (art. 1513 k.p.). Odbycie takiego szkolenia ma charakter realizacji polecenia pracodawcy związanego z wykonywaną pracą oraz oznacza pozostawanie w dyspozycji pracodawcy w jego siedzibie, co powoduje, że czas tego szkolenia powinien być wliczany do czasu pracy. W przypadku gdy pracodawca organizuje szkolenie w dzień wolny od pracy, ale udział w nim nie jest dla pracowników obowiązkowy, to za udział w szkoleniu dzień wolny nie przysługuje.

W Kodeksie pracy są uregulowane wyraźnie zasady szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 2373 k.p.). Zgodnie z przepisami na pracodawcy spoczywa obowiązek przeszkolenia pracownika w zakresie bhp przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenia okresowych szkoleń w tym zakresie. Szkolenia z zakresu bhp odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy. Czas szkoleń z zakresu bhp wlicza się w całości do czasu pracy, bez względu na rozkład czasu pracy przewidziany w harmonogramie. W przypadku przekroczenia norm czasu pracy określonych w harmonogramie na skutek udziału w szkoleniu z zakresu bhp pracownikowi przysługuje wynagrodzenia ze stosownym dodatkiem za godziny nadliczbowe.

Odpowiedział Piotr Korzuch

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wilk

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »