| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Przerywany czas pracy

Przerywany czas pracy

Ostatnio dowiedziałem się, że mój pracodawca planuje wprowadzić w zakładzie system przerywanego czasu pracy. Dlatego proszę o informację, na czym taki czas pracy polega i czy zawsze może być stosowany? - pyta Czytelnik z Wrocławia.

System przerywanego czasu pracy przewiduje podzielenie dobowego okresu pracy pracownika jedną przerwą. Ponieważ jest to dość uciążliwe dla pracownika, przepisy Kodeksu pracy ograniczyły stosowanie tego systemu.

System przerywanego czasu pracy może być stosowany, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją (art. 139 k.p.). Czas pracy w tym systemie według z góry ustalonego rozkładu zostaje przedzielony przerwą, która stanowi czas wolny pracownika. W związku z tym podczas tej przerwy pracownik może swobodnie opuścić miejsce pracy, zwłaszcza że nie jest ona wliczana do czasu pracy. Maksymalny czas przerwy nie może przekroczyć 5 godzin. Za czas tej przerwy pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia należnego za czas przestoju.

Zasadność wprowadzenia przerywanego czasu pracy jest oceniana w konkretnych okolicznościach. Kodeks pracy nie wymienia rodzajów prac, w których system ten może mieć zastosowanie. Natomiast wskazuje przypadki, kiedy zatrudnianie pracowników w przerywanym systemie pracy nie jest dopuszczalne. Zakaz jego stosowania dotyczy pracowników objętych systemem równoważnego czasu pracy, pracy w ruchu ciągłym, skróconego tygodnia pracy oraz pracy weekendowej (art. 139 § 2 k.p.). Ponadto w stosunku do kobiet w ciąży oraz pracowników opiekujących się dzieckiem do ukończenia przez nie 4. roku życia zastosowanie przerywanego czasu pracy nie jest możliwe bez ich zgody (art. 178 k.p.). Zgoda w tej kwestii powinna być sporządzona na piśmie i dołączona do akt osobowych.

Przepisy prawa pracy zawierają również zastrzeżenie, że system przerywanego czasu pracy można wprowadzić w firmie wyłącznie w układzie zbiorowym pracy. A zatem nie jest to możliwe przez umieszczenie odpowiedniego zapisu w regulaminie pracy albo w umowie o pracę. Wyjątek dotyczy pracodawcy będącego osobą fizyczną, prowadzącego działalność w zakresie rolnictwa i hodowli, u którego nie działa organizacja związkowa. W takim przypadku system przerywanego czasu pracy może być stosowany na podstawie umowy o pracę. Wynagrodzenie za czas przerwy u takiego pracodawcy przysługuje pracownikowi tylko wtedy, gdy wynika to wyraźnie z zapisów w umowie o pracę.

Odpowiedziała Alicja Fal

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

TMF Poland sp. z o.o.

globalny dostawca usług administracyjnych dla firm z zakresu księgowości, usług kadrowo-płacowych i usług sekretarskich

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »