| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Dwie umowy o pracę

Dwie umowy o pracę

Zatrudniam pracownika na stanowisku terapeuty. Pracuje on w godzinach 8.00-16.00. Dodatkowo z tą osobą zawarłem umowę na 1/4 etatu - wówczas pracuje na stanowisku kierowcy (przywozi przed godz. 8.00 uczestników zajęć i odwozi ich po godz. 16.00). Czy taka konstrukcja jest zgodna z prawem? Czy jego czas pracy z tej drugiej umowy może być tak mocno przedzielony, jeżeli jest to uzasadnione i pracownik w pełni się na to zgadza?

Dłuższa przerwa (w przedstawionej sytuacji 8-godzinna) nie może być stosowana. Nie ma tutaj znaczenia ani to, że w czasie tej przerwy pracownik wykonuje na Państwa rzecz inną pracę, ani też to, że np. nie mają Państwo możliwości zatrudnienia dodatkowego kierowcy.

Pewnym rozwiązaniem problemu jest zwiększenie zatrudnienia. Wskazana w pytaniu osoba może wykonywać jeden z dwóch przewozów, zaś drugi kierowca musiałby wykonywać kolejny.

Teoretycznie można byłoby połączyć w jednej umowie pracę terapeuty i kierowcy - wówczas nie występowałaby przerwa, gdyż praca byłaby świadczona w ramach jednej umowy. Jeżeli jednak pracownik musiałby pracować jako terapeuta każdego dnia 8 godzin, to takie rozwiązanie powodowałoby ciągłe przekraczanie maksymalnych norm czasu pracy, a zatem byłoby w sprzeczności z przepisami zarówno Kodeksu pracy, jak i ustawy o czasie pracy kierowców.

Mogą też Państwo zatrudnić tego pracownika dodatkowo na umowę zlecenia w charakterze kierowcy. Jeżeli praca ta nie byłaby wykonywana w podporządkowaniu, byłoby to możliwe.

 art. 22, art. 29, art. 129, art. 139 Kodeksu pracy,

 art. 2, art. 12, art. 16, art. 18 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (DzU nr 92, poz. 879 ze zm.),

 art. 4 ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (DzU z 2007 r. nr 125, poz. 874 ze zm.).

Marek Rotkiewicz

specjalista ds. zatrudnienia

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krajowy Rejestr Wierzytelności

Windykuj dłużnika online. Sprzedawaj i kupuj wierzytelności!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »