| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czas wyjazdu integracyjnego a czas wolny

Czas wyjazdu integracyjnego a czas wolny

Czas, w którym pracownik nie świadczy pracy, jest co do zasady jego czasem wolnym. Pozostawanie do dyspozycji pracodawcy nie zawsze oznacza wykonywanie pracy. Dlatego okres, w którym pracownik choć formalnie był w dyspozycji pracodawcy, nie zawsze będzie czasem jego pracy.

W wielu firmach tradycją stały się coroczne wyjazdy integracyjne. Są one pewnego rodzaju nagrodą dla pracowników, a jednocześnie mają sprzyjać lepszemu funkcjonowaniu zespołu w przyszłości. Wyjazdy takie zazwyczaj organizowane są w weekendy, tak aby nie zakłóciły normalnego funkcjonowania firmy. Powstaje jednak pytanie, jak traktować czas spędzony na takim wyjedzie. Czy powinien być traktowany jak czas pracy, czy też pracodawca nie ma obowiązku wykazywać go np. w kartach ewidencji czasu pracy pracowników.

Co to jest czas pracy?

Zgodnie z art. 128 § 1 k.p. czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Jednocześnie, zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 2 września 2003 r. (I PK 345/2002, OSNP 2004/18/308), przez pozostawanie w dyspozycji pracodawcy należy rozumieć stan, w którym pracownik może na wezwanie pracodawcy niezwłocznie podjąć pracę.

Przykład

Pracownicy stawiają się w pracy na godzinę 8.00. Od tego momentu pozostają do dyspozycji pracodawcy, niezależnie od tego, czy ten wyznaczy im określone zadania do wykonania. Czas ten powinien zostać zaliczony do czasu pracy. Podobnie należy traktować czas, w którym pracownik w miejscu pracy przygotowuje się do niej (pobiera materiały i narzędzia itp.).

Należy jednak zauważyć, że pozostawanie do dyspozycji pracodawcy nie zawsze oznacza wykonywanie pracy. Wiele przepisów wskazuje sytuacje, w których pomimo niewykonywania pracy dany okres wlicza się do czasu pracy - np. do czasu pracy wliczany jest czas szkolenia w zakresie bhp, jak również czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzaniem badań okresowych i kontrolnych w godzinach pracy.

Jednocześnie, aby można było mówić o czasie pracy, pracownik musi pozostawać do dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Wynika z tego więc, że pracownik nie tylko musi być gotowy do wykonywania pracy, ale jednocześnie musi znajdować się w miejscu, w którym praca może być skutecznie wykonywana.

Przykład

Pracownik stawia się do pracy w firmie. Oczekuje na wydanie polecenia od swojego przełożonego. Jednocześnie, w momencie gdy polecenie zostanie wydane, będzie w stanie niezwłocznie podjąć pracę. Znajduje się w miejscu, gdzie pracę zwykle wykonuje (w firmie).

Aby więc odpowiedzieć na pytanie, czy dany okres powinien być traktowany jako czas pracy, należy ustalić, czy spełnione zostały obie przesłanki wskazane powyżej, albo czy nie istnieje przepis szczególny nakazujący wliczać go do czasu pracy. Wreszcie należy rozróżnić sytuację, gdy wyjazd integracyjny przypada w dniach pracy pracowników, czy w innym czasie, np. w weekend.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »