| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Święto przypadające w niedzielę

Święto przypadające w niedzielę

Czy w związku z tym, że w 2007 r. 11 listopada przypadał w niedzielę pracownikowi należał się za to dodatkowy dzień wolny? - pyta Czytelnik z Opoczna.


Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin (art. 130 § 2 k.p.). Regulacja ta oznacza, że gdy w danym okresie rozliczeniowym przypada święto w inny dzień niż niedziela, pracownik ma przepracować nie tylko mniej godzin, ale również odpowiednio mniej dni, tak aby zachować zasadę przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Jeśli święto państwowe przypada w dzień ustalony w danym zakładzie jako normalny dzień roboczy, wówczas pracownicy mają w tym dniu wolne. Jeżeli natomiast święto przypada w dniu określonym jako wolny z racji 5-dniowego tygodnia pracy, należy wyznaczyć pracownikom inny dzień wolny w zamian, gdyż dzień świąteczny nie może być równocześnie dniem wolnym wynikającym z 5-dniowego tygodnia pracy. Nieudzielenie dnia wolnego oznaczałoby naruszenie zasady 5-dniowego tygodnia pracy i prowadziło do pracy w godzinach nadliczbowych.

Przykładowo, jeśli w zakładzie pracy dniem wolnym od pracy w ramach 5-dniowego tygodnia pracy jest sobota, to w przypadku, gdy w danym roku któreś ze świąt przypada w sobotę, pracodawca powinien udzielić pracownikom do końca okresu rozliczeniowego innego dnia wolnego od pracy. Taka sytuacja miała miejsce w 2006 r., gdy Święto Niepodległości przypadało w sobotę.

W 2007 r. Święto Niepodległości wypadało w niedzielę. W związku z tym pracownikom nie przysługiwał z tego tytułu żaden dodatkowy dzień wolny, gdyż z art. 130 § 2 k.p. wyraźnie wynika, że święto przypadające w niedzielę nie powoduje obniżenia wymiaru czasu pracy pracowników.

Odpowiedziała Joanna Drawnel

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Anna Stolorz

Licencjonowany doradca podatkowy (nr wpisu 12154), członek Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Obecnie kieruje 4-osobowym zespołem we własnej Kancelarii Prawno-Podatkowej. Od 2000 roku zajmuje się tematyką rachunkowości i podatków, w tym od 2006 r. na stanowisku Głównego Księgowego i Dyrektora Finansowego. Współpracuje z ok. 60 firmami, instytucjami oraz organizacjami pozarządowymi (stowarzyszeniami, fundacjami), ma bogate doświadczenie we współpracy i doradztwie w kilkudziesięciu projektach współfinansowanych z Unii Europejskiej (od 2004 roku). Specjalizuje się w dwóch dziedzinach: podatkowe i rachunkowe aspekty rozliczania funduszy europejskich oraz księgowość i podatki organizacji pozarządowych; ma też bogate doświadczenie w doradztwie z zakresu podatku VAT, PIT i CIT, łącznie z prowadzeniem w tym zakresie spraw podatkowych w imieniu podatników przed organami skarbowymi oraz WSA. Od 2007 roku pracuje jako trener i wykładowca na szkoleniach – współpracuje w tym zakresie jako ekspert między innymi z portalem podatki. biz oraz Fundacją Rozwoju Rachunkowości w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK