| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Zatrudnienie dozorcy

Zatrudnienie dozorcy

Zamierzam podjąć pracę jako dozorca domowy i równocześnie osoba odpowiedzialna za czystość i porządek na posesji. Na rozmowie wstępnej dowiedziałem się, że pracodawca zamierza zawrzeć ze mną umowę o pracę, w której zostanie określone, że moja praca wykonywana będzie w ramach zadaniowego systemu czasu pracy. Czy możliwe jest zatrudnienie dozorcy w tym systemie czasu pracy i na czym ten system polega? Czy będą mnie obowiązywały przepisy o pracy w godzinach nadliczbowych? - pyta Czytelnik z Warszawy.


Tak, w takim systemie czasu pracy mogą być zatrudnieni pracownicy, którzy ze względu na rodzaj pracy nie mogą świadczyć pracy w systemie podstawowym. Oczywiście przepisy o godzinach nadliczbowych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na system czasu pracy, w którym są zatrudnieni. System zadaniowego czasu pracy zgodnie z art. 140 k.p. może być wprowadzony w sytuacjach, w których pracodawca nie sprawuje bezpośredniej kontroli i nadzoru nad świadczeniem pracy przez pracownika, tj. wtedy, gdy rodzaj pracy lub jej organizacja albo miejsce wykonywania pracy pozwalają na elastyczny, dostosowany do potrzeb i możliwości pracownika oraz pracodawcy rozkład czasu pracy. Dotyczy to rodzajów prac, przy których nie można z góry wymierzyć potrzebnego czasu dla wykonywania typowych zadań pracowniczych albo nie da się precyzyjnie określić pory doby, w której praca powinna być wykonywana. Dla wprowadzenia systemu zadaniowego czasu pracy konieczne jest określenie zadań pracownika nie doraźnie, każdego dnia pracy, lecz w akcie kreującym treść jego stosunku pracy. Oznacza to, że wymiar wyznaczonych zadań powinien być ustalony w taki sposób, aby pracownicy, którzy należycie wypełniają swoje obowiązki, obiektywnie mogli je wykonać w ramach norm czasu pracy określonych w art. 129 k.p., czyli 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin tygodniowo w ramach przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Pracownicy powinni mieć też zapewniony niezbędny nieprzerwany odpoczynek gwarantowany przepisami art. 132 i 133 k.p., a także o pracy w niedziele i święta (art. 1519 -15112 k.p.). Naruszeniem więc przepisów o systemie zadaniowego czasu pracy byłoby zastosowanie takiego systemu prac wymagających stałego wykonywania czynności przez 6 lub 7 dni w tygodniu, aczkolwiek w sumie w wymiarze nieprzekraczającym przeciętnie 40 godzin tygodniowo. Pracodawca nie może wyznaczyć pracy ponad ustawowy wymiar, nawet po porozumieniu z pracownikiem. Czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań ustala pracodawca, organizację zaś czasu pracy określa się wymiarem przydzielonych pracownikowi zadań. W systemie tym nie sporządza się z wyprzedzeniem rozkładu czasu pracy, o którym w ciągu dnia i tygodnia decyduje bezpośrednio sam pracownik. W stosunku do pracowników objętych systemem zadaniowego czasu pracy nie prowadzi się indywidualnej karty ewidencjonującej czasu pracy. Elementem kontroli pracy jest tylko sprawdzenie czy wyznaczone zadania zostały wykonane w ustalonym terminie.

Do pracowników objętych systemem zadaniowego czasu pracy mają zastosowanie ogólne przepisy o pracy w godzinach nadliczbowych i rekompensaty z tego tytułu. Jeżeli z przyczyn określonych w 151 § 1 k.p. wystąpi konieczność dodatkowej pracy, tj. ponad dokonane ustalenia, to będzie to praca nadliczbowa.

Odpowiedziała Bernadetta Belczyk

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Adam Tula

Adwokat, Rykowski & Gniewkowski Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Sp.k. Specjalizuje się w prawie cywilnym procesowym oraz ochronie dóbr osobistych. Zajmuje się wdrażaniem przepisów w zakresie ochrony danych osobowych, w tym RODO.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK