| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > System równoważnego czasu pracy (cz. 2)

System równoważnego czasu pracy (cz. 2)

Pracodawcę zatrudniającego pracowników w równoważnym systemie czasu pracy obowiązuje miesięczny okres rozliczeniowy.

• w godzinach przekraczających przeciętną tygodniową normę czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Należy zauważyć, że jeżeli pracownik pracuje 12 godzin na dobę, to przy uwzględnieniu obowiązkowego 11-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku dopuszczalna jest tylko 1 nadgodzina (24 - (12+11) = 1).

W równoważnym czasie pracy można wprowadzić niewliczaną do czasu pracy przerwę na posiłek (art. 141 k.p.). Jeżeli w takiej sytuacji pracownik pracuje 12 godzin na dobę, wówczas nie można zlecać mu pracy w godzinach nadliczbowych, gdyż naruszyłoby to prawo do 11-godzinnego nieprzerwanego dobowego odpoczynku.

Przykład

Czas pracy pracownicy wynosi we wtorek 11 godzin. W środku dnia pracy korzysta z 1 godzinnej przerwy na lunch. Pracownica rozpoczyna pracę o 6.00, którą kończy (z uwzględnieniem przerwy) o 19.00. Jeżeli pracodawca zleciłby pracownicy 1 godzinę pracy nadliczbowej, wówczas naruszyłoby to prawo do 11-godzinnego odpoczynku dobowego. Doba pracownicy trwa od 6.00 we wtorek do 6.00 w środę. Uwzględniając godzinę nadliczbową i godzinę przerwy, praca rozpoczyna się o 6.00 i trwa do 20.00 we wtorek. Jest to w sumie 13 godzin pracy i 11 godzin odpoczynku, ale w tym tylko 10 godzin nieprzerwanego odpoczynku - co jest niezgodne z art. 132 k.p.

Zakaz pracy powyżej 8 godzin

Wobec niektórych grup pracowników nie można przedłużać dobowego wymiaru czasu pracy.

Zgodnie z art. 148 k.p. więcej niż 8 godzin nie mogą pracować:

• pracownicy zatrudnieni na stanowiskach, na których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń lub natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia; jednorazowe i krótkotrwałe wykonywanie pracy w warunkach szkodliwych dla zdrowia nie może być zaliczone do sytuacji określonej w omawianym przepisie,

• pracownice w ciąży,

• pracownicy opiekujący się dzieckiem do ukończenia przez nie 4. roku życia, bez ich zgody.

W stosunku do pracowników zatrudnionych przy pracy szkodliwej dla zdrowia oraz pracownic w ciąży nie są dopuszczalne żadne ustępstwa, tzn. nie można wydłużyć czasu pracy takich pracowników (pracownic) nawet za ich zgodą lub na ich wniosek. W tym sensie zakaz pracy powyżej 8 godzin dziennie jest bezwzględny i obowiązuje pracodawcę i pracownika.

Wyżej wymienieni pracownicy zachowują prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem z tego powodu wymiaru jego czasu pracy (art. 148 k.p.). Wynagrodzenie oblicza się przy zastosowaniu zasad obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadł okres niewykonywania pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK