| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Zmiana etatu nauczyciela

Zmiana etatu nauczyciela

Jestem prezesem związku zawodowego w liceum. W naszej szkole języka niemieckiego nauczają dwie nauczycielki, w tym jedna z długoletnim stażem i doświadczeniem. Obecnie obie są zatrudnione na podstawie mianowania. Od nowego roku dyrektor podzielił godziny języka niemieckiego tak, że jedna z nauczycielek nie będzie miała pełnego etatu? Czy mógł podjąć takie działania? - pyta Czytelnik Bytomia.


 Tak, jeżeli zaistniały przesłanki określone w art. 20 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela.

W myśl przepisów ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.) zmiany w stosunku pracy nauczyciela mianowanego mogą nastąpić wyłącznie w trybie art. 18, 19 i 20 tej ustawy. Zmniejszenie wymiaru zajęć jest możliwe tylko w razie spełnienia przesłanek wymienionych w art. 22 Karty, a mianowicie w przypadku gdy nie ma możliwości zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć oraz nie istnieją warunki do uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych w innej szkole.

Potwierdził to Sąd Najwyższy w uchwale z 11 września 1996 r., I PZP 22/96, w myśl której:

„1. Ograniczenie pełnego wymiaru zajęć nauczyciela mianowanego, poza sytuacjami określonymi w art. 22 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (DzU nr 3, poz. 19 ze zm.), jest niedopuszczalne.

2. Zgoda nauczyciela mianowanego na zatrudnienie w niepełnym wymiarze zajęć ma jedynie znaczenie dla oceny jego gotowości do pracy”.

W razie braku zgody nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania na ograniczenie wymiaru zatrudnienia i proporcjonalne zmniejszenie wynagrodzenia stosuje się przepisy art. 20.

Wybór nauczyciela, któremu dokonano zmniejszenia wymiaru (w razie spełnienia przesłanek z art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela), może być zakwestionowany przez sąd pracy w przypadku, jeśli okazałoby się, że był on dowolny lub dyskryminujący.

Uprawnienie dyrektora w tym zakresie może być zweryfikowane jedynie w przypadku, gdyby okazało się, że wybór ten był rażąco dowolny lub dyskryminował nauczyciela.

Odpowiedziała Ewa Preis

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Anna Dylewska

Prawnik w kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK