| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Dzień wolny za święto wypadające w sobotę w 2018 r.

Dzień wolny za święto wypadające w sobotę w 2018 r.

Pracodawca ma obowiązek wyznaczyć dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w sobotę. W 2018 roku tylko jedno święto wypada w sobotę.

Kalendarz dni ustawowo wolnych w 2018 roku

Powyższe oznacza, że w 2018 roku tylko jedno święto wypada w sobotę, tj. Święto Trzech Króli. Za ten dzień pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowego dnia wolnego.

Przepisy

Zgodnie z obecnym brzmieniem art. 130 §2 Kodeksu pracy każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela powoduje obniżenie wymiaru czasu pracy o 8 godzin. Oznacza to, że w takim przypadku pracodawca ma obowiązek przyznać pracownikowi dodatkowy wolny dzień za sobotę. Jednak w razie, gdy w danej firmie rozkładowo wolnym jest inny dzień niż sobota np. środa, i w ten dzień wypadnie dzień ustawowo wolny od pracy, pracodawca będzie musiał przyznać inny dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego.

Polecamy książkę: Kodeks Pracy 2018 

Pracownikowi nie przysługuje prawo do dodatkowego dnia wolnego, gdy święto wypada w niedzielę, jeżeli jest ona dla niego zarówno dniem wolnym od pracy, jak i pracującym.

Trzy święta w 2018 roku wypadają w niedzielę. Za ten dzień pracownik nie otrzyma dodatkowych dni wolnych.

Omawiana sytuacja jest wynikiem wydanego wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 października 2012 r. (sygn. akt K 27/11). Trybunał Konstytucyjny stwierdził że „pracownikom, za święta przypadające w dni rozkładowo wolne od pracy tj. na przykład wolne soboty, także przysługuje dzień wolny i nie jest możliwe nakazanie przez pracodawcę odpracowywania tych świąt”.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 roku - Kodeks pracy;

- Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK