| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Dyżur pracowniczy w podstawowym systemie czasu pracy

Dyżur pracowniczy w podstawowym systemie czasu pracy

Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy, tzw. dyżur pracowniczy. Wydając polecenie wykonania dyżuru w podstawowym systemie czasu pracy, pracodawca nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku

Pytanie

Pracodawca polecił mi, abym była „pod telefonem” w domu w gotowości do ewentualnego świadczenia pracy jeden weekend w miesiącu, tj. w sobotę od godz. 8:00 do niedzieli do godziny 20:00. Pracuję na umowę o pracę na czas nieokreślony w podstawowym systemie czasu pracy, tj. od poniedziałku do piątku, po 8h dziennie, od godz. 9:00 do 17:00. Czy działanie pracodawcy jest zgodne z Kodeksem pracy?

Polecamy produkt: Serwis Prawno-Pracowniczy

Odpowiedź

W opisanym przez Czytelniczkę przypadku pracodawca zastosował polecenie wykonania dyżuru, które zostało uregulowane w Kodeksie pracy w art. 1515. Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę. W przedmiotowej sprawie pracodawca wydał polecenie służbowe pracownikowi aby w weekend był w gotowość – „pod telefonem” do ewentualnego świadczenia pracy gdy zaistnieje taka potrzeba.

Co do zasady pracodawca miał prawo do wydania takiego polecenia pracownikowi. Jednakże pracodawca wyznaczając czas, w ramach którego pracownik ma być w gotowości naruszył prawo pracownika do odpoczynku. Przepis art. 1515 § 2 Kodeksu pracy wskazuje, iż czas pełnienia dyżuru nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku, o którym mowa w art. 132 i 133 k.p.

Oznacza powyższe, iż w sprawie Czytelniczki pracodawca naruszył prawo do odpoczynku wynikające z art. 133 k.p., tj. przysługującego pracownikowi w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego. Wykonując dyżur od godz. 8:00 w sobotę do godz. 20:00 w niedziele pracownik nie ma zapewnionego 35 godzinnego nieprzerwanego odpoczynku i bez znaczenia będzie fakt, iż pracownik wyraził zgodę na bycie w gotowości przez wyznaczony czas.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Autor:

aplikantka radcowska w Kancelarii Prawa Pracy „Wojewódka i Wspólnicy” Sp. k.

Zdjęcia

Dyżur pracowniczy w podstawowym systemie czasu pracy/Fot. Fotolia
Dyżur pracowniczy w podstawowym systemie czasu pracy/Fot. Fotolia

JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK