| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Zwolnienie od pracy na udział w komisji wyborczej

Zwolnienie od pracy na udział w komisji wyborczej

Członkowie obwodowych komisji wyborczych w wyborach na Prezydenta RP mają prawo do 5 dni wolnych od pracy w związku z realizacją zadań związanych z wykonywaniem prac w komisjach. Na jakich dokładnie warunkach pracownikom przysługuje zwolnienie od pracy na udział w komisji wyborczej?

Zwolnienie od pracy na udział w komisji wyborczej

Wybory Prezydenta RP odbyły się 10 maja 2015 r. Pracownikom, którzy byli członkami obwodowej komisji wyborczej, przysługuje zwolnienie od pracy zawodowej na czas realizacji zadań związanych z wykonywaniem prac w tych komisjach w wymiarze do 5 dni.

Pracownik nie musi wykorzystać wszystkich 5 dni zwolnienia od pracy, jakie mu przysługują w związku z pracą w obwodowej komisji wyborczej. Nie ma przeszkód, aby skorzystał z mniejszej liczby dni wolnych.

Zwolnienie od pracy

Zwolnienie od pracy w związku z udziałem pracownika w pracach obwodowej komisji wyborczej jest traktowane jak nieobecność usprawiedliwiona i pracodawca ma w tym przypadku obowiązek zwolnić pracownika od pracy.

Polecany produkt: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Pracodawca nie może odmówić pracownikowi udzielenia zwolnienia od pracy w związku z jego udziałem w obwodowej komisji wyborczej.

Za czas takiego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnienia ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia (art. 154 § 4 Kodeksu wyborczego). Pracownik, w razie zamiaru skorzystania ze zwolnienia od pracy w związku z wykonywaniem swoich zadań jako członek obwodowej komisji wyborczej, jest zobowiązany, co najmniej na 3 dni przed przewidywanym terminem nieobecności w pracy, uprzedzić pracodawcę w formie pisemnej o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności. Natomiast nie później niż następnego dnia po upływie okresu nieobecności w pracy powinien dostarczyć pracodawcy zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy w związku z wykonywaniem zadań w komisji.

Zadaj pytanie na FORUM

Zaświadczenie to powinno zawierać:

  •  imię i nazwisko osoby wchodzącej w skład danej komisji wyborczej,
  • wskazanie podstawy prawnej zwolnienia od pracy,
  • przyczynę i czas nieobecności w pracy.

Zaświadczenie opatrzone pieczęcią obwodowej komisji wyborczej podpisuje przewodniczący danej komisji wyborczej, a dla przewodniczącego komisji – jego zastępca. Zaświadczenie jest sporządzane w 2 egzemplarzach, z których jeden otrzymuje zainteresowany członek komisji, a drugi pozostaje w dokumentacji komisji.

Wzór zaświadczenia usprawiedliwiającego nieobecność pracownika w pracy w związku z wykonywaniem zadań w komisji wyborczej

Okres zwolnienia pracownika związany z pełnieniem funkcji członka obwodowej komisji wyborczej należy traktować jak okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »